Wyroki karne dla kierowców Ubera. Sąd: „wina nie budzi wątpliwości”

autor: Jakub Styczyński, Partyk Słowik23.08.2016, 18:39; Aktualizacja: 23.08.2016, 18:42
Uber

Trzech kierowców zostało oskarżonych o wykonywanie działalności gospodarczej w postaci transportu drogowego bez wymaganej licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób.źródło: ShutterStock

Jazda z aplikacją Ubera bez licencji jest niedopuszczalna i jako taka podlega karze grzywny. Stwierdził tak krakowski sąd rejonowy w trzech przypadkach. Gazetaprawna.pl dotarła do wyroków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (43)

  • klient(2017-06-09 21:49) Zgłoś naruszenie 10

    ZAWSZE MOWILEM ZE BIUROKRACJE TRZEBA OGRANICZAC.UBEROWCY PLACA PODATKI I TO WYSTARCZY.A KLIENCI SA BARDZO ZADOWOLENI Z ICH USLUG.TAKSOWKI TO POWINNY STAC WYLACZNIE NA POSTOJACH SPECJALNIE DO TEGO WYZNACZONYCH,NA KTORYCH NIE STOJA PRZECIEZ UBEROWCY.PPRZEWOZY REALIZOWANE ZA POMOCA RADIA CZY TEZ APLIKACJI INTERNETOWYCH POWINNY BYC REGULOWANE ODREBNYMI PRZEPISAMI .NA RAZIE ICH NIE MA WIEC TRUDNO WYMAGAC LICENCJI TAKSOWKOWEJ OD UBERA.DZIALANOSC UBERA NIE JEST ZAKAZANA W POLSCE.

    Odpowiedz
  • Remi(2016-10-20 12:55) Zgłoś naruszenie 21

    Ale kazdy może przewieźć znaj0mych samochodem i nie musi mieć licencji na przewóz osób? Trzeba zmienic prawo na takie ze własciciel prywatnego auta może bezkarnie wozic tylko najbliższą rodzinę, i MUSI TO UDOKUMENTOWAĆ bo jak nie to do sadu za podwózke znajomego

    Odpowiedz
  • Mieszczuch(2016-08-28 17:30) Zgłoś naruszenie 31

    A ten Uber to taka apka łącząca słoiki ze słoikami?

    Odpowiedz
  • desperado(2016-08-27 15:46) Zgłoś naruszenie 45

    najwięcej oszustów jest w korporacjach zrzeszonych typ ELE ,SAWA,BAYER wszyscy ci którzy są jak najbardziej legalni znam masę takich przypadków zmiana taryfy z drugiej na czwartą wszystko to mają pod paluchami pod czas zmiany biegów a klient nawet tego nie wychwyci. Dajmy na to podczas kursu zrobi przeżuci dobie kilka naście albo kilkadziesiąt taką taryfę razy kilkanaście kursów w ciągu dnia i jest hepi. to sa dopiero oszuści Przewoźnicy Ubera nie pobierają opłat bezpośrednio od klienta i nie ma mowy o kombinacji Tyle w temacie zróbcie sobie rachunek sumienia stańcie przed lustrem spójrz sobie w oczy i powiedz czy jest uczciwy. Adios złotowy

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ssdfsd(2016-08-26 20:11) Zgłoś naruszenie 53

    Cwaniacy z Ubera. To może zrobimy odpowiednik Ubera dla lekarzy. Np zamiast leczyć się u lekarza z dyplomem, operację będzie wykonywał ktokolwiek się napatoczy za pomocą ŚWIETNEJ aplikacji. Cwaniacy, jak co do czego to oni tylko aplikację udostępniają, te wszystkie firmy typu booking uber firmy NIC które wyceniane są na milairady a są jak pasożyty powinny być obłożone takimi podatkami że im się odechce wyprowadzać kapitał z kraju

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kontroler(2016-08-25 21:16) Zgłoś naruszenie 10

    szkoda gadać z całą tą sytuacją państwo daje możliwości taki i tyle to przepisy są winne i ich ścigalność

    Odpowiedz
  • Kiop(2016-08-25 07:58) Zgłoś naruszenie 44

    To niech sobie sędzia spróbuje zamówić taksówkę na czas w jakiejkolwiek krakowskiej korporacji - usłyszy ze niemożliwe ze jak bedą mieli 10 min wcześniej to podeslą, mafia taksówkowa

    Odpowiedz
  • Bartek(2016-08-25 00:06) Zgłoś naruszenie 10

    To zapalc ponad 1000 zl Zusu...

    Odpowiedz
  • Podatnik(2016-08-24 14:31) Zgłoś naruszenie 21

    Zgadza się, ale trzeba też wziąść pod uwagę, że będąc na karcie podatkowej nie można nic sobie wliczyć w koszty oprócz składki zdrowotnej. Żadnych leasingów VAT, napraw zakupu dosłownie czegokolwiek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • test(2016-08-24 14:09) Zgłoś naruszenie 74

    500zł... śmiech na sali

    Odpowiedz
  • Ciekawski(2016-08-24 10:38) Zgłoś naruszenie 16

    Czy to prawda że kierowcy zwykłych taksówek posiadają tzw.kartę podatkową, płacąc około 150 zł miesięcznie? Czyli mogą zarobić np. 10 tys. miesięcznie płacąc jedną jedyną stawkę podatkową? Proszę mi wytłumaczyć o co chodzi?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • wuef(2016-08-24 09:30) Zgłoś naruszenie 283

    Ale ja byłem głupi. 4 lata temu płaciłem za egzamin na taksówkę 250 zł. Za pierwszym razem się nie udało więc w kolejnym miesiącu było już 500 zł. Potem odebranie licencji 650 zł , badania i psychotechnika 200. Kasa fiskalna z taksometrem 1700 zł + montaż. Kogut 500 zł, naklejki, latanie od urzędu do urzędu, Co rok do przeglądu + 50 zł za, droższe ubezpieczenie oc/ac bo taxi. Wejście do korporacji 500 zł , terminal 400 radio CB 500 zł. Do tego co miesiąc 1200 zł Zus, + 25 zł skarbówka. Raz w roku kontrola skarbowa. Do tego tony rolek fiskalnych, mam w piwnicy 3 reklamówki kopi paragonów bo trzeba je trzymać 5 lat. Urząd miasta wymiana identyfikatora 100 zł, po 4 godziny w kolejce na załatwienie sprawy. I mogę sobie tak liczyć i liczyć, a wystarczyło jeździć "na lewo" i dostać od sądu 500 zł grzywny !!! Po co to wszystko mi było :/

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • x(2016-08-24 07:04) Zgłoś naruszenie 3112

    Polacy są narodem niezwykle życzliwym dla cudzoziemców - wpuszczają bez opamiętania Ukraińców, wpuszczają Amerykanów, którzy psują im rynek pracy., rujnują system emerytalny, ale co tam my gościnni jesteśmyy. I nadzwyczajnie głupi. Każdy Polak myśli jakby tu pojechać za 50 groszy taniej, nikt nie myśli w kategoriach państwa. Na to rozumu brakuje. Dlatego Polska jako kraj zniknie. Za sprawą własnego narodu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • WM(2016-08-24 05:37) Zgłoś naruszenie 2612

    Pani Ilono Grzywińska, rzeczniku prasowy Ubera w Polsce, dlaczego zaklina Pani rzeczywistość ??? faktów Pani nie zmieni !!! przecież zapadł już przed krakowskim sądem w dniu 6 lipca 2015 r. jeden prawomocny wyrok sygn. akt II W 698/15/K uznający obwinionego kierowcę Ubera za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów, polegających na wykonywaniu: działalności gospodarczej – bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej oraz zarobkowego transportu drogowego osób – bez wymaganej licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką udzielonej na obszar Gminy Miejskiej Kraków. Grzywna w wysokości 500 zł oraz koszty sądowe 100 zł zostały już dawno należycie spłacone. Usłużny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2016-08-24 00:32) Zgłoś naruszenie 245

    Przedstawiciele Uber’a w Polsce mylą się i to bardzo, albo ... świadomie, acz wielce nieudolnie próbują wprowadzić opinię publiczną w błąd. Po pierwsze - uprawnienie do przeprowadzania kontroli przysługuje także i urzędom miast, o czym stanowi art. 84 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym, cyt. „organy udzielające licencji są uprawnione do kontroli przedsiębiorcy w zakresie spełniania wymogów będących podstawą do wydania tego dokumentu.”. Po drugie - kontrole te są zastrzeżone tylko i wyłącznie do legalnych przewoźników, którym dany organ uprzednio udzielił stosownych licencji i są oni znani temu organowi z nazwy lub z imienia i nazwiska oraz siedziby firmy, bowiem dane te należy umieścić w upoważnieniu do kontroli, a następnie wręczyć ten dokument w siedzibie przedsiębiorcy. W przypadku stwierdzenia podczas kontroli nieprawidłowości, kontrolerzy wydają przedsiębiorcy zalecenia pokontrolne, a przypadku nie zastosowania się do tych zaleceń - pisemne ostrzeżenie, w ostateczności cofnięcie licencji. I takie sankcje mają zastosowanie tylko do legalnych przewoźników. Natomiast wobec nielegalnych przewoźników osób, tak jak i dla szeregu innych nielegalnych przedsięwzięć, jak choćby pozaakcyzowa produkcja wyrobów alkoholowych lub tytoniowych (przemyt) – stosuje się kodeks karny lub kodeks wykroczeń, bowiem większość ich zapisów zaczyna się (...) „kto - czyn zakazany - podlega (...) karze grzywny, ograniczenia wolności, itp.”. Pragnę tylko nadmienić, że ci „naruszający” porządek prawny - nie są stawiani przed wymiarem sprawiedliwości na podstawie kontroli, ale w wyniku działań operacyjnych (czynności sprawdzających, nadzorczych). A tak na marginesie, art. 103 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, „Państwo stwarza, z poszanowaniem zasad równości i konkurencji, korzystne warunki dla funkcjonowania i rozwoju mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.”. Życzliwy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MW(2016-08-23 22:40) Zgłoś naruszenie 2220

    Biurwy przyciwko ludziom. Zalegalizować i nie będzie wątpliwości. Opinie użytkowników na temat kierowców są bardziej miarodajne niż posiadanie papierka od innych biurw. To eliminuje kiepskich kierowców.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kokololo(2016-08-23 22:00) Zgłoś naruszenie 3644

    ....konkurencja sie boi???niech uber jest i kwitnie.....z korzyścia dla klienta. Brawo uber....tak trzymać

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • z(2016-08-23 21:59) Zgłoś naruszenie 1221

    Idiotyzm. To za to samo powinni karać np. pobierających pieniądze z tzw okazji na bla bla car itp. Zresztą niedługo wchodzi następca ubera który całkowicie wywróci rynek przewozów na Świecie. Kwestia 2lat

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • x(2016-08-23 20:31) Zgłoś naruszenie 4142

    Wywalić to dziadostwo z Polski. USA chcą wszystkich doić. Belgia wyrzuciła ubera.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • :) (2016-08-23 19:53) Zgłoś naruszenie 1613

    No i bardzo dobrze.

    Odpowiedz