Tegoroczna wiosna mogła zaskoczyć kierowców. Temperatury notowane na początku kwietnia przypominają jednak, że już najwyższa pora na wymianę opon. Z sezonu na sezon koszt tej usługi rośnie. W niektórych miastach średnia cena za komplet w najpopularniejszym rozmiarze 205/55 R16 dochodzi do 170 zł, a niekiedy nawet przekracza tę kwotę.

Koszt wymiany opon – od czego zależy?

Koszt wymiany opon w samochodzie zależy od kilku czynników. Po pierwsze, znaczenie ma rodzaj felgi. Wymiana opony na feldze aluminiowej jest droższa niż na feldze stalowej. Drugim czynnikiem jest rozmiar opony, a w zasadzie – średnica felgi, do której dopasowuje się ten rozmiar. Co do zasady wraz ze wzrostem średnicy (wyrażanej w calach) rośnie też koszt wymiany dopasowanej do niej opony. Najczęściej stosowane opony mają średnicę 16 cali (oznaczenie na oponie – R16), często używane są również opony o rozmiarze 15 cali (R15) oraz 17 cali (R17).

Trzeci parametr wpływający na koszt wymiany opon to lokalizacja. Między poszczególnymi miastami w Polsce da się zauważyć spore różnice. Warto też dodać, że różnice w cenach między poszczególnymi warsztatami mogą też wynikać z dodatkowych usług, jakie towarzyszą wymianie opon (przede wszystkim wyważanie kół). Czasem za tę usługę trzeba płacić dodatkowo, a czasem jest wcenie.

Koszt wymiany opon z podziałem na miasta

Z danych publikowanych w połowie marca przez Oponeo.pl wynika, że średnio najwięcej za wymianę opon płacą kierowcy w Szczecinie (172 zł), Kielcach, Gdyni oraz Wrocławiu (154 zł). Najmniej ten wydatek powinni odczuć mieszkańcy Radomia (114 zł), Częstochowy (122 zł) i Rzeszowa (130 zł). Podane kwoty dotyczą kompletu opon w popularnym rozmiarze 205/55 R16, zestawienie przygotowano w oparciu o dane z warsztatów partnerskich Oponeo.

A ile kosztuje wymiana opon w Warszawie? Ceny usług w stolicy tradycyjnie uchodzą za jedne z najwyższych w Polsce. Według zestawienia Oponeo.pl średnia za oponę to 37,50 zł, czyli 154 zł za komplet.

Ile kosztuje wymiana opon na felgach stalowych? A ile na aluminiowych?

Podane wyżej stawki to średnia dla felg aluminiowych i stalowych. Jednak wymiana opon założonych na felgi aluminiowe jest z reguły droższa niż w przypadku felg stalowych. Dla przykładu, koszt wymiany opon na felgach aluminiowych o średnicy 16 cali (205/55 R16) w Szczecinie to 47 zł za sztukę (188 zł za komplet). W przypadku felgi stalowej wymiana opony o tym samym rozmiarze to koszt 39 zł za sztukę (156 zł komplet).

W Warszawie różnica w cenie między felgą stalową a aluminiową to 5 zł na oponie (35 zł vs 40 zł). W Radomiu, czyli w jednym z najtańszych miast w zestawieniu Oponeo.pl, różnica między kosztem wymiany opon na feldze stalowej a aluminiowej jest minimalna (28 vs 29 zł).

Cennik wymiany opon – opony 15 i 17 cali

Wpływ na cenę wymiany opon ma nie tylko to, z czego wykonana jest felga, ale również jaki jest jej rozmiar. Różne źródła (m.in. dane Samar oraz dane serwisów monitorujących rynek sprzedaż nowych opon w Polsce) wskazują, że w tej chwili w Polsce najpopularniejsze są opony 205/55 R16, czyli opony pasujące na felgi o średnicy 16 cali. To właśnie ten rozmiar jest montowany fabrycznie w autach klasy kompaktowej. Dla porównania, w samochodach typu SUV stosuje się najczęściej opony 215/60 R17 (felgi o średnicy 17 cali), a w małych autach miejskich - 195/65 R15 (felgi 15 cali).

Jak wyglądają różnice w cenach jeśli chodzi o opony 15 cali i 17 cali? W Warszawie wymiana opony na feldze stalowej 17 cali wg Oponeo.pl kosztuje 38 zł, na feldze o średnicy 15 cali – 33 zł. W przypadku opon na felgach aluminiowych wymiana opon mających 15 cali kosztuje 38 zł za sztukę, a w przypadku felgi 17 cali – 44 zł za sztukę.

Wymiana opon motocyklowych

Wiosna to równie tradycyjnie początek sezonu motocyklowego. Kierowcy jednośladów najczęściej używają jednego typu opon, jednak zużywają się one szybciej niż samochodowe (największy wpływ na ich żywotność ma styl jazdy oraz rodzaj nawierzchni). To oznacza, że motocykliści również powinni pamiętać o regularnej wymianie opon.

Koszt tej usługi uzależniony jest od tego, czy jest to wymiana z demontażem koła (wariant droższy) czy wymianaopony na kole, które zostało uprzednio przez właściciela samodzielnie zdemontowane (wariant tańszy). Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na stawkę jest rodzaj motocykla (pojazdy klasyfikowane jako turystyczne są tańsze) oraz usługi dodatkowe. Koszt wymiany opony w jednym kole średnio może wynieść ok. 100 zł.

Czy wymiana opon jest obowiązkowa?

W Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany opon. Praktyka pokazuje jednak, że większość właścicieli samochodów się na to decyduje. Przemawiają za tym takie czynniki jak bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Alternatywą jest montaż opon całorocznych (wielosezonowych). Wśród ekspertów pojawiają się głosy, że ich sprzedaż, zarówno w Polsce, jaki i całej Europie, będzie rosła. Przemawiają za tym zmiany klimatu (coraz krótsze i łagodniejsze zimy), względy ekonomiczne oraz fakt, że producenci opon wielosezonowych starają się je udoskonalić.

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego wynika, że w 2023 r. w Polsce mocno spadła sprzedaż opon letnich (-24,3 proc.) oraz zimowych (-11,9 proc.), niewielki wzrost notowano w segmencie opon całorocznych (+1,8 proc.).

Wymiana opon vs wymiana kół

Jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów sezonowej wymiany opon jest inwestycja w koła (opona+felga). Właściciel samochodu ma wtedy dwa komplety kół – jeden na oponach letnich, drugi na zimowych). Wymiana kół w warsztacie jest z reguły tańsza niż wymiana samych opon. Koła można też wymienić samodzielnie.