Zgodnie z polskim prawem, nie można prowadzić pojazdu po spożyciu alkoholu lub innych środków o podobnym działaniu w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym. Czy na terenie prywatnej posesji odbywa się zatem ruch lądowy? To ciekawe pytanie, odpowiedź znajdziecie w tekście.

Wypiłem kilka piw, chcę przeparkować auto na własnej posesji. Mogę?

Otóż tak. Portal autokult.pl przywołał proces, który toczył się w Sądzie Rejonowym w Rybniku. "Sprawa dotyczyła osoby, która będąc pod wpływem alkoholu (1.70 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu) przemieściła samochód w obrębie prywatnej nieruchomości do bramy, po czym za kierownicę siadł i wyjechał na drogę już inny kierowca" - napisał serwis autokult.pl Ostatecznie, w 2022 r., uniewinniono oskarżonego.

Jak sąd argumentował wyrok?

"Z ugruntowanego od dawna w orzecznictwie stanowiska wynika, iż nie jest zabronione prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w miejscu, gdzie nie odbywa się »ruch lądowy«. […] Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił jedynie na ustalenie, że oskarżony prowadził samochód osobowy na terenie zamkniętej posesji domu swojego ojca, gdzie mieszkał oskarżony wraz z żoną i dziećmi. W tym miejscu nie odbywał się zatem ruch lądowy. W czasie czynu również po posesji nie przemieszczały się żadne osoby ani nie jeździły inne pojazdy" – uzasadniono.

Ile alkoholu można wypić, by prowadzić auto?

W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu w organizmie podczas prowadzenia pojazdu wynosi 0.2 promila. Jeśli chodzi o naszych sąsiadów, to w Czechach obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu, czyli limit wynosi 0.0 promila. W Niemczech dopuszczalny poziom alkoholu to 0.5 promila, jednak dla nowych kierowców oraz kierowców poniżej 21 roku życia obowiązuje limit 0.0 promila. Na Litwie dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0.4 promila. Jednak dla kierowców ze stażem mniejszym niż dwa lata, kierowców samochodów ciężarowych i autobusów oraz motocyklistów limit wynosi 0.0 promila.