statystyki

Sekundniki: Spychologia urzędnicza w praktyce

autor: Tomasz Żółciak28.04.2016, 08:40; Aktualizacja: 28.04.2016, 08:47
sygnalizacja świetlna, ruch, droga, ulica, miasto

Sekundniki: Spychologia urzędnicza w praktyceźródło: ShutterStock

BEZPIECZEŃSTWO Wojewodowie nie mogą dojść do porozumienia, czy urządzenia mierzące czas do zmiany świateł to wygoda, czy zagrożenie. Problem tzw. sekundników zaczyna doskwierać samorządom. Coraz więcej z nich chciałoby je instalować na swoich sygnalizacjach świetlnych, uznając, że ułatwi to życie kierowcom. Urządzenia te pokazują, ile czasu zostało np. na zjazd ze skrzyżowania lub kiedy zapali się zielone światło.

Problem w tym, że obowiązujące przepisy nie przewidują stosowania czasomierzy w organizacji ruchu. – Pomimo tego samorządy zastosowały takie rozwiązanie – wskazuje Elżbieta Kisil, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB).

Sekundniki pojawiają się i znikają – są instalowane np. w ramach testów, a potem są demontowane, gdy gmina zainwestuje w inteligentny system zarządzania (dostosowujący prędkość zmiany świateł do natężenia ruchu). Temat ten podejmowały takie miasta jak Wrocław, Kraków, Rzeszów, Płock czy Piotrków.

Chętne są kolejne miasta, ale z uwagi na niejasne przepisy rzadko decydują się na wprowadzanie podobnych rozwiązań. Ostatnio w Białymstoku do przetargu na instalację sekundników na skrzyżowaniach nie zgłosił się żaden chętny. Samorząd nie wie teraz, czy gra jest warta świeczki, biorąc pod uwagę niejasne przepisy. W sprawę zresztą włączyły się władze wyższego szczebla. – Wojewoda podlaski zalecił prezydentowi Białegostoku przeanalizowanie zasadności prowadzenia prac związanych z montażem przedmiotowych urządzeń do czasu opracowania przez MIB stosownej analizy oraz wydania odpowiednich wytycznych w tej sprawie – odpowiedział nam tamtejszy urząd wojewódzki.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie