Na Ukrainie przeciwnicy kontaktów gospodarczych z Rosją zorganizowali blokadę przejazdu TIR-ów z tego kraju. Ciężarówki z rosyjskimi rejestracjami są zatrzymywane w obwodzie zakarpackim - nieopodal granicy ze Słowacją i Węgrami.

Jak podaje agencja Ukrinform, do blokady doszło nieopodal wsi Nyżni Worota w obwodzie zakarpackim. Na trasie dojazdowej do granicy ze Słowacją i Węgrami zebrało się kilkadziesiąt osób. To głównie aktywiści, wolontariusze i byli uczestnicy operacji antyterrorystycznej w Donbasie. Nie przepuszczają ciężarówek z Federacji Rosyjskiej. Jak tłumaczą, swoją akcją chcą wymóc na ukraińskich władzach, aby te zabroniły rosyjskim przedsiębiorcom prowadzenia interesów na Ukrainie. Chcą całkowitego wstrzymania wymiany handlowej z Rosją.

Ukraińskie agencjein informują, że w ostatnich dniach znacząco zwiększyła się liczba rosyjskich TIR-ów, korzystających z ukraińsko-słowackich i ukraińsko-węgierskich przejść granicznych. Jest to związane z brakiem polsko-rosyjskich ustaleń dotyczących zezwoleń transportowych. Rosyjskie ciężarówki omijają Polskę i korzystają z tras wiodących m.in. przez Ukrainę.