statystyki

Brakuje ramp do odśnieżania ciężarówek, a mandaty trzeba płacić

autor: Piotr Szymaniak11.01.2016, 07:32; Aktualizacja: 11.01.2016, 07:46
Tir

W Niemczech, gdzie kary za poruszanie się nieodśnieżonym pojazdem są jeszcze wyższe (ok. 300 euro), wykaz parkingów z pomostami do odśnieżania publikowany jest w sieci.źródło: ShutterStock

Do 500 zł grzywny grozi za jazdę nieodśnieżonym autem. Tak wysoka kara jest uzasadniona, jeśli się weźmie pod uwagę, że spadający z dachu śnieg czy lód może spowodować poważne zagrożenie dla pojazdów jadących z tyłu. O ile jednak w przypadku kierowców samochodów osobowych odśnieżenie auta nie nastręcza specjalnych trudności, o tyle trudno to samo powiedzieć o odśnieżeniu TIR-a.

Problem w tym, że – jak wskazuje Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce – w odróżnieniu od wielu państw europejskich parkingi przy polskich drogach nie są wyposażone w pomosty, które umożliwiałyby kierowcom bezpieczne odśnieżanie dachów ciężarówek lub usunięcie z nich lodu.

Oczywiście przed wyjazdem w trasę kierowca w bazie danego przedsiębiorstwa ma możliwość oczyszczenia dachu pojazdu. Ale potem jest zdany tylko na siebie.

– Sprawy nie rozwiązuje drabina, która w tym przypadku musiałaby mieć cztery metry wysokości. Bo korzystanie z takiej drabiny, zwłaszcza na oblodzonym często parkingu, jest po prostu niebezpieczne – wskazuje Anna Wrona z ZMPD.

W Niemczech, gdzie kary za poruszanie się nieodśnieżonym pojazdem są jeszcze wyższe (ok. 300 euro), wykaz parkingów z pomostami do odśnieżania publikowany jest w sieci. Tymczasem u nas ramp nie ma ani na parkingach przy stacjach benzynowych, ani w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) usytuowanych przy autostradach. Choć – jak zapowiada Anna Kordecka, rzecznik prasowy Autostrady A1 – „spółka GTC wraz z operatorem przyjrzy się kwestii budowy i takich ramp”. Takich urządzeń brakuje także przy trasie A2, zarządzanej przez Autostradę Wielkopolską SA, oraz na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • Myślący(2016-01-11 11:57) Zgłoś naruszenie 12

  Nareszcie się obudzili,to co wyprawiają kierowcy ciężarówek ,to poraża z ich wysokich naczep spadają dziesiątki kilogramów lodu,wprost na przednie szyby i maski osobówek.Nikt tego nie kontroluje,a starczy jeden patrol ,przy firmie transportowej w noc z niedzieli na poniedziałek,i będzie zlikwidowane naprawdę grożne zjawisko/lenistwo/

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tom(2019-01-15 15:56) Zgłoś naruszenie 00

  Proszę o wykaz istniejących ramp w Polsce, chętnie skorzystam. Sory, nie skorzystam bo ilość ramp w Polsce można policzyć na palcach.

  Odpowiedz
 • Jonas(2020-02-04 10:33) Zgłoś naruszenie 00

  durasweeper jest najlepszy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie