Pracownicy nie chcą oddać akcji LOT-u za bezcen

autor: Cezary Pytlos15.12.2014, 07:19; Aktualizacja: 15.12.2014, 07:57
LOT-Boeing-Dreamliner-2

Ministerstwo Skarbu Państwa, które posiada 99,7 proc. akcji przewoźnika, odkupi pozostałe papiery od załogi oraz od rządowego funduszu TF Silesia.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

Walne zgromadzenie zdecyduje o przymusowym odkupieniu walorów od mniejszościowych akcjonariuszy

Ministerstwo Skarbu Państwa, które posiada 99,7 proc. akcji przewoźnika, odkupi pozostałe papiery od załogi oraz od rządowego funduszu TF Silesia. Taka propozycja zarządu spółki ma być głosowana 20 grudnia podczas zgromadzenia akcjonariuszy. W rękach pracowników jest zaledwie 0,06 proc. akcji firmy (TF Silesia posiada 0,2 proc. w kapitale). O ile w przypadku TF Silesii wykup nie budzi większych wątpliwości, o tyle pracownicy patrzą na to zupełnie inaczej.

Oficjalnie nikt w związkach zawodowych spółki nie chce komentować sprawy. Nieoficjalnie wiadomo, że związkowcy próbowali zablokować walne zgromadzenie. Plan był prosty: skrzyknąć jak najwięcej z ponad 4 tys. posiadaczy akcji i sprowadzić wszystkich na salę obrad, za małą, by pomieścić taką liczbę uczestników. – Nie udało nam się. Obecni pracownicy nie chcą ryzykować – wyjawia nam anonimowo jeden z inicjatorów akcji. Dokumenty potwierdzające posiadanie akcji można było składać do soboty, czyli ostatecznego terminu wyznaczonego w ogłoszeniu o zebraniu akcjonariuszy.

Pracownicy, z którymi rozmawialiśmy, dodają jednak, że to i tak byłoby tylko doraźne działanie. – Przecież zarząd spółki wyznaczyłby kolejny termin WZA w miejscu, które pomieściłoby wszystkich. Ale walczyliśmy. Nie chcemy dać się wywłaszczyć – tłumaczy jeden z nich.

Plan dotyczący przymusowego odkupienia walorów uważają za zamach na ich majątek. Przypominają, że gdy otrzymywali akcje w latach 90., każda z nich była warta ok. 100 zł. Obawiają się, że cena, jaką uzyskają od ministerstwa, będzie znacznie niższa. Spekuluje się, że nie większa niż kilkanaście złotych.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie