To kolejny wysoki rangą menedżer w PKP, który wywodzi się z firmy konsultingowej EY. Ma sprywatyzować spółkę PKP Informatyka. Ale wcześniej pozyskać więcej zleceń spoza kolei.
ikona lupy />
Krzysztof Biniek, prezes zarządu PKP Informatyki / Dziennik Gazeta Prawna
Zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia 100 proc. udziałów w PKP Informatyka zostanie ogłoszone pod koniec roku. A chodzi nie tylko o to, żeby kolejową spółkę sprzedać, ale żeby zrobić to korzystnie. To właśnie w takich okolicznościach Krzysztof Biniek zastąpił na fotelu prezesa PKP Informatyki Sławomira Nowickiego, który pełnił tę funkcję od sierpnia 2012 r. Spółka twierdzi, że uznał swoją misję w PKP Informatyce za zakończoną i dlatego złożył rezygnację.
– Powołaliśmy Krzysztofa Bińka na prezesa zarządu PKP Informatyki z powodu jego bogatego doświadczenia w przygotowaniu firm do procesów prywatyzacyjnych i zmian właścicielskich – stwierdził Adam Filutowski, przewodniczący rady nadzorczej spółki.
W wewnętrznym liście powitalnym do pracowników nowy prezes napisał o potrzebie „odzyskania zaufania” w grupie PKP. Ta sugestia, że zaufanie zostało utracone, może być zaskoczeniem, bo poprzedni prezes lubił zapewniać, że ono stale rośnie.
W strategii PKP na lata 2012–2015 spodziewany przychód ze sprzedaży PKP Informatyki to 20 mln zł. Spółka pójdzie jednak pod młotek jednocześnie z dwoma innymi: PKP Energetyką i TK Telekomem. A według ostrożnych szacunków może to łącznie przynieść PKP matce ponad miliard złotych.
Krzysztof Biniek doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w sektorze telekomunikacyjnym i energetycznym. Od 2009 do 2014 r. związany był z firmą doradczą Ernst & Young (dziś EY), gdzie odpowiadał m.in. za zarządzanie portfelem projektów informatycznych. Był dyrektorem programów i członkiem komitetów sterujących m.in. w projektach budowy i reorganizacji służb IT. Zajmował się też wdrożeniami systemów klasy ERP i CRM.
Co ciekawe, to już kolejny menedżer wysokiego szczebla w Grupie PKP, który wcześniej był związanych z EY. Ten etap w karierze mieli też m.in. dzisiejszy wiceprezes PKP Piotr Ciżkowicz, dyrektor do spraw nieruchomości w PKP Jarosław Bator i Wojciech Derda, który w zarządzie PKP Cargo odpowiada m.in. za modernizację taboru.
Przed etapem doradztwa Krzysztof Biniek był członkiem zarządu w spółce eCard. Tam też odpowiadał m.in. za przygotowanie do procesów prywatyzacyjnych. W latach 2004–2007 przygotowywał koncepcję i nadzorował procesy transformacji służb IT w grupie energetycznej STOEN – RWE. Wcześniej przeszedł etap w telekomunikacji. Od 2002 do 2004 r. pracował jako menedżer w Telekomunikacji Polskiej. Był też dyrektorem IT w Elektrimie. A karierę zaczął jako administrator systemów w Netii. Jest absolwentem Państwowego Uniwersytetu Telekomunikacyjnego w Sankt Petersburgu i studiów MBA przy Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Był wykładowcą studiów MBA na Uczelni Łazarskiego, a także na Podyplomowym Studium Zarządzania Efektywnością IT w SGH.
W 2013 r. PKP Informatyka przy przychodach na poziomie 120 mln zł uzyskała ponad 13 mln zł zysku netto (najwięcej w historii). Według oficjalnych komunikatów w spółce wciąż trwa restrukturyzacja. Krzysztof Biniek liczy na to, że będzie zainteresowanie ze strony większych graczy IT albo inwestorów finansowych, bo ci będą chcieli mieć spółkę wyspecjalizowaną w klientach PKP. Spółka twierdzi, że jest największym dostawcą usług IT dla sektora transportowo-logistycznego w Polsce. Jej pozycja umocniła się, od kiedy w grudniu 2012 r. nabyła 100 proc. udziałów Kolejowych Zakładów Łączności w Bydgoszczy.