Tylko 11 sekund wystarczy, by otworzyć lub zamknąć miękki dach kabrioletu Mercedes-Benz SLS AMG Roadster, zaprezentowanego właśnie na Salonie Genewskim. Model tego pojazdu z lat 50. ubiegłego wieku miał otwierane do góry drzwi i silnik o mocy 571 KM.

System dachowy tego modelu opracowany został przez Webasto-Edscha, dział Webasto specjalizujący się w rozwiązaniach dla kabrioletów. Wystarczy jeden ruch przełącznikiem, a miękki dach otwiera się i zamyka w pełni automatycznie w zaledwie 11 sekund. Otwarcie dachu możliwe jest również w czasie jazdy, o ile prędkość nie przekracza 50 km/h. Przełącznik jest wbudowany w oparcie pod ramieniem i może być w wygodny sposób obsługiwany zarówno przez kierowcę, jak i przez pasażera.

Po otwarciu, dach składa się w kształt litery Z w dogodnym miejscu za siedzeniami. Niezależnie od otwarcia dachu, ten dwuosobowy samochód zachowuje całkiem sporą, jak na coupe, pojemność bagażnika rzędu 173 litrów.

Trzywarstwowy miękki dach dostępny jest w kolorze czarnym, czerwonym lub beżowym. Priorytetem projektantów tego rozwiązania była niska waga konstrukcji, a wykonanie przedniego panelu z magnezu pozwoliło znacząco zredukować wagę dachu, bez wpływu na jego wytrzymałość.

Dach zaprojektowany przez inżynierów z Webasto-Edscha ustanawia nowe standardy w dziedzinie aerodynamiki. Zamknięty bez problemu wytrzymuje siłę wiatru o prędkości sięgającej nawet 315 km/h. Pomimo cienkiego materiału, posiada warstwę izolacyjną zapewniającą optymalne wygłuszenie hałasu.