statystyki

Koncerny oszukują klientów: Sprawdź, o ile więcej spalają auta w porównaniu z danymi z folderu

autor: Łukasz Bąk23.08.2013, 07:26; Aktualizacja: 23.08.2013, 11:25
Obietnice producentów związane ze spalaniem ich samochodów nie mają absolutnie nic wspólnego z tym, ile palą one w rzeczywistych warunkach drogowych.

Obietnice producentów związane ze spalaniem ich samochodów nie mają absolutnie nic wspólnego z tym, ile palą one w rzeczywistych warunkach drogowych.źródło: ShutterStock

Samochód spalający 3,8 litra paliwa? Owszem, ale tylko w folderze producenta. W rzeczywistości zużywa tyle, stojąc w garażu. Jeżeli chcesz ruszyć nim w drogę, musisz zamienić te cyfry miejscami.

Gdyby nowoczesne samochody zużywały tak mało paliwa, jak deklarują ich producenci, splajtowałoby kilka dużych koncernów naftowych. Weźmy na przykład takiego popularnego Volkswagena Golfa. W 1993 r. 115-konna wersja benzynowa tego pojazdu potrzebowała w ruchu miejskim – według danych katalogowych – 10,3 litra bezołowiówki, a poza miastem – 5,9 litra. Czyli średnio 8,1 litra. Najnowszy Golf, z porównywalnym pod względem mocy motorem 1,4 TSI (122 konie), podobno zużywa średnio już tylko 5,2 litra benzyny, co oznaczałoby, że w ciągu dwóch dekad stał się oszczędniejszy o niemal 3 litry. Daje to spadek spalania o ponad 36 proc.! Niewiarygodne? Owszem. I niemożliwe.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (13)

  • driver(2013-08-23 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    w Toyocie potwierdzają się dane spalania z oferty. Tyle ile wpisali tyle pali. Tylko trzeba umieć jeździć.

    Odpowiedz
  • Demon prędkości(2013-08-23 15:14) Zgłoś naruszenie 00

    Kazdy samochód spali tyle, ile ma wpisane w narmach, pod warunkiem, że jedzie nim tylko jedna osoba, nie przekracza prędkości 80 km/h no i w terenie równinnym. Wiem bo udało mi się zejść poniżej normy - 2 razy.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2013-08-24 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 2 Demon prędkości z IP: 195.47.201.*
    NIE każdy samochód spali tyle, ile ma wpisane w normach. Kilka dni po wyjeździe z salonu nową Hondą City 1,4 sprawdziłem spalanie na odcinku ok. 200 km na terenie równinnym, na bocznych drogach, jadąc samotnie i wyszło mi 4,3 l/100 km. Dlaczego? Bo jeżdżę przestrzegając przepisów i MYŚLĄC!

    Odpowiedz
  • Rzad lajdakow daje przyklad(2013-08-24 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    "Oszukuja"? Jezeli w "naszym" rzadzie sa oszusci,lajdaki, z,drajcy to co oczekiwac od innych ?

    Odpowiedz
  • andy(2013-08-24 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    od zlodzieji i oszustow jest panstwo .dwanascie lat temu bylem w kanadzie.brat kupil hyundaia sonate .po iakims czasie okazalo sie ze osiagi /w calej serii/ w aucie a konkretnie moc jest niezgodna z tym co jest podane w instrukcji/byla mniejsza o ile dobrze pamietam o 6 koni .wszystkim posiadaczom takich aut przedluzono gwarancje o 1 rok a blad zostal poprawiony w instrukcji .

    Odpowiedz
  • jurasN(2013-08-23 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    Moim focusem z 2011 najsympatyczniejsze jest jego zużycie paliwa. W podróży regularnie zużywa poniżej 5 l/100. Ale ja jeżdżę normalnie a nie PO POLSKU...

    Odpowiedz
  • 1-2-3(2013-08-23 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 11 letniego Meśka 220 CDI w standatcie Exclusive który pali 5,1-5,5 w trasie a w mieście nie wychodzi poza 6,8. Udało mi się znależć w Austrii takiego z przebiegiem 65000 (sprawdzany w Mercedesie). Dałem za niego 26000 i tak stwierdziłem że nigdy już nie kupię nowego auta bo to wywalanie pieniędzy w błoto.

    Odpowiedz
  • Szortie(2013-08-24 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    benzynowa honda CRV 9 litrów w realu (a przed pierwszym przeglądem nawet 10% mniej), na autostradzie z 140km/h ok 12 litrów, ale potrafi 7 litrów spalić jadąc elastycznie z predkością 80km/h, po bezdrożach i błocie 12-15litrów - tak samo po niemieckich autostradach z max prędkością. Natomiast w piatkowe korki szybciej trekkingowym rowerem dojadę niż autem, większa frajda i 0litrów/h, szybciej nawet niż liniowym autobusem

    Odpowiedz
  • Smt(2013-08-24 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    Mądrale, które piszą że auto pali tyle co w folderach piszą nieprawdę- przynajmniej jeśli chodzi o auta obecnie sprzedawane.
    Otóż jakiś czas temu, także na łamach Gazety Prawnej została podana informacja w jaki sposób producent wylicza dane o średnim spalaniu- zostało to ujednolicone przez Unię Europejską i dotyczy auta całkowicie pustego, bez kierowcy, nawet nie jeżdżącego po torze testowym, tylko puszczanego na specjalnych rolkach, symulujących takie sily jak podczas jazdy przy określonej prędkości po drodze.
    Praktycznie nie ma szans żeby (zaznaczam, tu chodzi o auta będące obecnie w ofercie) w realnej, codziennej eksploatacji (a nie tylko chwilowo, przy maksymalnie korzystnych warunkach do jazdy eko) uzyskać identyczne wyniki spalań przy podanych prędkościach.

    Odpowiedz
  • qwerty(2013-08-25 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    Opel corsa 1,2 - spalanie 0,5 l więcej, niż podają. Jeżdząc bardziej dynamicznie - 1.0 litra więcej.

    Odpowiedz
  • jot(2013-08-24 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    Obecnie jeżdżę już 12. samochodem, każdym przejechałem ok. 100 tys. km, więc mam nieco doświadczenia. Jeśli poruszam się zgodnie z przepisami, czyli jeśli prowadzę samochód normalnie, wtedy spalanie jest zbliżone do podanego przez fabrykę. Niechże więc pan redaktor nie pieprzy.

    Odpowiedz
  • Seer(2013-08-25 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe ilu tu się wyzewnętrznia dilerów ...:)

    Odpowiedz
  • dandys(2013-08-28 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    W dużym stopniu to sprawa tego jak się jeździ - po tym jak zainstalowaliśmy w firmie nowoczesny system GPS do zarządzania flotą to mimo że tyle samo kilometrów auta pokonują to jakoś jest mniejsze spalanie... Kto nie wierzy niech skorzysta z opcji ecodrivingu w Finder i sam się przekona że styl jazdy ma znaczenie.

    Odpowiedz