W najbliższych dniach (wykonawca nie wyklucza, że już w ten weekend) zostanie otwarty pierwszy odcinek trasy ekspresowej S2 w Warszawie. S2 to kluczowy fragment południowej obwodnicy Warszawy, która łączy się z autostradą A2 w Konotopie (status drogi ekspresowej uzyskała przed laty, żeby ograniczyć protesty i ułatwić pozyskiwanie zgód budowlanych).
Na razie nowym 7-kilometrowym odcinkiem obwodnicy nie będzie można nigdzie zjechać między Konotopą i al. Krakowską (do września nie będzie gotowy węzeł z Al. Jerozolimskimi, czyli wylotem na Pruszków). Nowa trasa usprawni ruch w warszawskim węźle drogowym, komunikując A2 z południowymi dzielnicami: Włochami i Ursynowem. Jeszcze wygodniej będzie we wrześniu, kiedy S2 dotrze do Lotniska Chopina i ul. Puławskiej, czyli wylotu z miasta na Górę Kalwarię i Sandomierz.
Bezkolizyjne połączenie al. Krakowskiej z autostradą już teraz może jednak stanowić alternatywę dla przejazdu zatkaną trasą w stronę Krakowa i Katowic przez Raszyn – to jedna z najbardziej obciążonych ruchem dróg w Polsce. Od przyszłego tygodnia zamiast przebijać się przez Raszyn, warszawiacy mogą uciec na S2, a następnie dojechać autostradą A2 do obwodnicy Żyrardowa na drodze nr 50 i nią wrócić na krajową siódemkę w Mszczonowie.
Trasa S2 w Warszawie to dwa osobne kontrakty. Za pierwszy wart 900 mln zł odpowiada spółka Bilfinger Berger, a za drugi, który jest wart 1,2 mld zł – PORR. Obie trasy miały być przejezdne na Euro 2012. Wykonawcy twierdzą, że główne powody poślizgu to błędy projektowe i problemy z przekazywaniem działek przez GDDKiA. Na pierwszym zaawansowanie prac to 83 proc., a na drugim – 87 proc.
– Układ drogowy na południu Warszawy się domyka. W 2016 r. zostanie otwarta budowana przez Strabag obwodnica Raszyna. Brakuje jeszcze tylko przedłużenia S2 w tunelu pod Ursynowem, które wciąż jest planowane na lata 2014–2020 – mówi Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia Siskom, które monitoruje inwestycje drogowe.
Do końca wakacji GDDKiA planuje otworzyć jeszcze most przez Wisłę koło Kwidzynia w woj. pomorskim, obwodnicę Kielc na trasie S7, drogę S3 Międzyrzecz – Jordanowo w woj. lubuskim i obwodnicę Rawicza na drodze krajowej 36 w Wielkopolsce.