W najbliższych dniach (wykonawca nie wyklucza, że już w ten weekend) zostanie otwarty pierwszy odcinek trasy ekspresowej S2 w Warszawie. S2 to kluczowy fragment południowej obwodnicy Warszawy, która łączy się z autostradą A2 w Konotopie (status drogi ekspresowej uzyskała przed laty, żeby ograniczyć protesty i ułatwić pozyskiwanie zgód budowlanych).
Na razie nowym 7-kilometrowym odcinkiem obwodnicy nie będzie można nigdzie zjechać między Konotopą i al. Krakowską (do września nie będzie gotowy węzeł z Al. Jerozolimskimi, czyli wylotem na Pruszków). Nowa trasa usprawni ruch w warszawskim węźle drogowym, komunikując A2 z południowymi dzielnicami: Włochami i Ursynowem. Jeszcze wygodniej będzie we wrześniu, kiedy S2 dotrze do Lotniska Chopina i ul. Puławskiej, czyli wylotu z miasta na Górę Kalwarię i Sandomierz.
Bezkolizyjne połączenie al. Krakowskiej z autostradą już teraz może jednak stanowić alternatywę dla przejazdu zatkaną trasą w stronę Krakowa i Katowic przez Raszyn – to jedna z najbardziej obciążonych ruchem dróg w Polsce. Od przyszłego tygodnia zamiast przebijać się przez Raszyn, warszawiacy mogą uciec na S2, a następnie dojechać autostradą A2 do obwodnicy Żyrardowa na drodze nr 50 i nią wrócić na krajową siódemkę w Mszczonowie.