Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odstąpi od umowy z Alpine Bau na budowę mostu autostradowego na A1 w Mszanie, podała GDDKiA na Twitterze. GDDKiA skutecznie podważyła podstawy wcześniejszego odstąpienia Alpine Bau od budowy mostu i otrzymała 55 mln zł z tytułu gwarancji należytego wykonania inwestycji.

"GDDKiA skutecznie podważyła podstawy odstąpienia Alpine od budowy mostu w Mszanie na A1 i w najbliższym czasie odstąpimy od umowy z Alpine" - czytamy na Twitterze.

"Alpine nie musi kończyć mostu w Mszanie - bank udzielający gwarancji należytego wykonania uznał rację GDDKiA i przelał 55 mln zł na nasze konto" - podano również.

GDDKiA podała 10 dni temu, że Alpine Bau odstąpiła od budowy mostu autostradowego na A1 w Mszanie. Według GDDKiA, spółka odstąpiła od umowy i zawieranych w ostatnim czasie porozumień pod pretekstem problemów technicznych, a nie finansowych. Według Generalnej Dyrekcji, Alpine nie realizowała w ten sposób własnych deklaracji o wykonaniu programu naprawczego wskazanego przez wojewódzki nadzór budowlany oraz porozumienia o bezpośrednim zaliczkowaniu przez GDDKiA podwykonawcom Alpine.

Działania firmy Alpine skłoniły GDDKiA do podjęcia działań kontraktowych, takich jak uruchomienie gwarancji należytego wykonania oraz wynikających z porozumienia z lipca 2012 r. Obecnie stan realizacji inwestycji wynosi 95%.