Tzw. pociągi lotniskowe w relacji Modlin - Warszawa Centralna - Warszawa Lotnisko Chopina będą kursowały cyklicznie, z niewielkimi odstępstwami, co godzinę - poinformowały Koleje Mazowieckie w komunikacie dotyczącym nowego rozkładu jazdy.

W informacji wskazano, że nowy rozkład jazdy wejdzie w życie 9 grudnia 2012 r. Został opracowany na podstawie wytycznych organizatora przewozów, tj. Samorządu Województwa Mazowieckiego, a także, w miarę możliwości technicznych i organizacyjnych, preferencji podróżnych.

Zastrzeżono, że ze względu na prowadzone przez zarządcę infrastruktury prace modernizacyjne, na niektórych liniach będzie obowiązywał zastępczy rozkład jazdy pociągów.

"Rozkład jazdy 2012/2013 jest podobny do obecnie funkcjonującego. Znacznej poprawie ulegnie układ połączeń pociągów lotniskowych, które będą kursowały (z niewielkimi odstępstwami) cyklicznie co godzinę w relacji Modlin - Warszawa Centralna - Warszawa Lotnisko Chopina. Ponadto na odcinku Grodzisk Mazowiecki - Warszawa, pomimo trwających prac modernizacyjnych, udało się utrzymać częstotliwość kursowania pociągów Kolei Mazowieckich co 10-15 minut" - napisano.

Przewoźnik wyjaśnił, że w nowym rozkładzie jazdy, w miarę możliwości technicznych, starano się skomunikować pociągi Kolei Mazowieckich na najważniejszych stacjach węzłowych, poza obszarem aglomeracji warszawskiej, tj. w: Siedlcach, Łukowie, Radomiu, Łowiczu, Kutnie, Skierniewicach, Skarżysku Kamiennej, Nasielsku oraz Tłuszczu.

Zaznaczono, że w nowym rozkładzie udało się wprowadzić zmiany będące odpowiedzią na sugestie podróżnych. Na przykład pociąg kursujący z Warszawy do Siedlec po godzinie 7:00 (nr 8027) będzie kursował również w weekendy, a dodatkowo w Siedlcach został skomunikowany z pociągiem do Łukowa. Popołudniowy pociąg z Sierpca do Kutna, który do tej pory kursował tylko w niedziele i święta, będzie kursował również w soboty. Natomiast na linii Radom - Dęblin zaplanowano pociąg, który zapewni uczniom dogodny dojazd do szkół w Pionkach (Dęblin 7:11 - Pionki 7:41).

W komunikacie podano, że na niektórych liniach obsługiwanych przez pociągi Kolei Mazowieckich, zarządca infrastruktury - PKP Polskie Linie Kolejowe - będzie kontynuował rozpoczęte prace modernizacyjne. Na tych liniach będzie wprowadzony zastępczy rozkład jazdy pociągów. Pierwszy taki rozkład będzie obowiązywał od 9 grudnia 2012 r. do 9 lutego 2013 r. na linii nr 1 Warszawa - Łódź (kontynuacja modernizacji na odcinku Grodzisk Mazowiecki - Skierniewice) oraz linii nr 9 Warszawa - Działdowo - Gdynia (kontynuacja modernizacji głównie na odcinku Ciechanów - Działdowo).

Koleje Mazowieckie poinformowały ponadto, że na pozostałych liniach mogą wystąpić krótkotrwałe zmiany związane z bieżącymi pracami dotyczącymi utrzymania linii kolejowych.