Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na dokończenie budowy odcinka autostrady A4 od węzła Krzyż k. Tarnowa do węzła Dębica Pustynia - poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa oddziału Joanna Rarus.

"Nowy wykonawca, który wygra przetarg, będzie miał 18 miesięcy na zrealizowanie zamówienia" - dodała. Termin składania ofert mija 10 stycznia 2013 r.

Rarus przypomniała, że GDDKiA w lipcu br. zerwała kontrakt na budowę tego odcinka autostrady A4, po tym jak konsorcjum firm, które go budowały - SIAC Construction, PBG, Aprivia i Hydrobudowa Polska - mimo deklaracji, nie wywiązywało się z zapisów kontraktowych.

"Na dzień 30 czerwca 2012 r. zaawansowanie rzeczowe (prac) wyniosło 48 proc., natomiast upływ czasu, który firmy miały na zrealizowanie prac wyniósł 95 proc. Dodatkowo konsorcjum zażądało, niezgodnego z prawem zwiększenia wartości kontraktu o 200 mln zł" - zaznaczyła Rarus.

Niedawno sąd w Warszawie oddalił wniosek konsorcjum tych firm o zakazanie wypłaty 43,7 mln zł gwarancji na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przedstawiciele SIAC zapowiedzieli jednak odwołanie od tej decyzji.

A4 ma przebiegać od dawnego przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady wyniesie ok. 670 km. (