Z Gdańska będzie można bezpośrednio dolecieć do Rijeki i Dubrownika w Chorwacji. Połączenia będą uruchomione 27 kwietnia 2013 r. - zapowiedziały linie Eurolot podczas konferencji prasowej w Gdańsku. W sezonie letnim czynne było połączenie z tego lotniska do Zadaru.

Prezes Eurolot SA, Mariusz Dąbrowski powiedział w poniedziałek, że trzy połączenia z Gdańska do portów w Chorwacji będą funkcjonowały od końca kwietnia do końca października 2013 r. "Na razie trzy samoloty będą kursowały na tych trasach w soboty, ale planuje się uruchomienie połączeń także w inne dni tygodnia" - wyjaśnił. Trasy będą obsługiwać 78-miejscowe samoloty Bombardier Q400 NextGen. Lot potrwa ok. dwóch godzin. "Chorwacja to jest nasz podstawowy kierunek wakacyjny i planujemy też uruchomić takie połączenia z innych miast" - dodał.

Dąbrowski poinformował, że obecnie linie posiadają 8 samolotów, a do sierpnia 2013 r. kupią kolejne 12 maszyn typu Bombardier.

Prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Tomasz Kloskowski poinformował, że Eurolot obsługuje połączenia z Gdańska do Wrocławia, Krakowa i Katowic oraz do Zadaru, Aarhus, Bremy i Popradu, a w grudniu rozpocznie rejsy do Salzburga. Zwrócił uwagę, że samoloty na trasie Gdańsk-Zadar miały ok. 90-proc. wykorzystanie miejsc.

Zapowiedział, że w gdańskim porcie powstaje tzw. ścieżka transferowa dla pasażerów Eurolotu, "żeby mogli się przesiadać bardzo szybko bez powtórnej kontroli bezpieczeństwa i przy przeładunku bagażu bez udziału pasażerów". Ścieżka ma być gotowa wiosną przyszłego roku. Jak zapowiedział Kloskowski, w lecie 2013 r. ma być gotowych kilka rękawów lotniczych przystosowanych do obsługi samolotów typu Bombardier, które wykorzystuje Eurolot.

Eurolot powstał w 1996 roku. Jest spółką wyodrębnioną z grupy kapitałowej PLL LOT. Pełni m.in. funkcje dowozowe dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Od 1 lipca 2011 r. linia uruchomiła własne połączenia lotnicze pomiędzy głównymi portami regionalnymi w Polsce. W sezonie letnim 2012 Eurolot w ramach własnej siatki połączeń otworzył 16 nowych kierunków zagranicznych, m.in. do Niemiec, Włoch, Chorwacji, na Ukrainę.