WĘGRY

Waluta i kurs wymiany: Forint, 100 HUF = 1,45 zł

Opł aty za przejazd drogami i autostradami: Autostrady płatne w formie elektronicznych winietek. Tygodniowa to wydatek 2975 forintów, a miesięczna – 4780 HUF. Winiety kupić można między innymi na stacjach i przy wjazdach na autostrady.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,0 promila.

Mandaty: Przejazd na czerwonym świetle „kosztuje” 100 tys. forintów, przekroczenie prędkości od 30 tys. do 300 tys. forintów.

Uwagi: Zakaz ruchu samochodów w ścisłym centrum Budapesztu. Ograniczenia w ruchu w całym mieście, gdy stężenie spalin przekracza dopuszczalny poziom (w dni parzyste jeżdżą auta z parzystymi ostatnimi cyframi w numerze rejestracyjnym i odwrotnie, dotyczy to również zagranicznych turystów).

WIELKA BRYTANIA

Waluta i kurs wymiany: funt brytyjski, 1 GBP = 5,3 zł

O płaty za przejazd drogami i autostradami: Sama sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu jest bezpłatna, ale płacić trzeba za przejazd niektórymi tunelami i mostami – kosztuje to zazwyczaj od kilkudziesięciu pensów do 2 – 3 funtów. Płatny jest również wjazd do centrum Londynu (10 funtów) oraz obwodnica Birmingham (zależnie od pory dnia od 2,5 do 4,7 funta).

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 48 km/h; – poza terenem zabudowanym: 97 km/h; – na autostradach: 112 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,8 promila.

Mandaty: Za przekroczenie prędkości na autostradzie o ponad 45 km/h można dostać tysiąc funtów mandatu. Tyle samo kosztuje niezapięcie pasów bezpieczeństwa i przejazd na czerwonym świetle.

Uwagi: Kierowcy aut z kierownicą po lewej stronie muszą dostosować światła do ruchu prawostronnego (na stacjach benzynowych dostępne są specjalne nakładki na reflektory) – w przeciwnym razie grozi im tysiąc funtów mandatu. Nocą w dobrze oświetlonych miastach można używać wyłącznie świateł... postojowych.

WŁOCHY

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł

Opłaty za przejazd drogami i autostradami: mają ponad 6,5 tys. km autostrad, ale każą sobie słono za nie płacić. Przejechanie w jedną stronę 250-kilometrowego odcinka A4 między Mediolanem a Wenecją kosztuje niemal 20 euro. Płatne są również niektóre alpejskie tunele, m.in. Frejus (łączy Włochy z Francją), Mont Blanc i San Grand Bernard.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 – 110 km/h; – na autostradach: 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila.

Mandaty: Za przekroczenie prędkości o 40 km/h można dostać ponad 600 euro mandatu. Za jazdę 60 km/h powyżej limitu grozi niemal 1600 euro i zatrzymanie prawa jazdy na co najmniej 3 miesiące.

Uwagi: Obowiązek używania świateł przez całą dobę poza terenem zabudowanym. Od poniedziałku do piątku płatny jest wjazd do centrum Mediolanu.

jutro

Kraje nadbałtyckie i skandynawskie, Ukraina, Mołdawia, Bułgaria, Rumunia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Albania, Macedonia oraz Czarnogóra