Francuskie fotoradary mierzą odległość między samochodami, niemieccy policjanci sprawdzają stan opon, a za używanie antyradaru w Czechach grozi 16 tys. zł mandatu. Z kolei szybka jazda po Grecji może się zakończyć przed sądem.

AUSTRIA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Obowiązują winiety na drogi szybkiego ruchu i autostrady. Dziesięciodniowa kosztuje 8 euro, a ważna dwa miesiące – 23,4 euro. Na niektórych odcinkach (tych z górskimi tunelami), należy uiścić dodatkową opłatę. Dzienny karnet na przejazd trasą Grossglockner kosztuje prawie 30 euro. Ale warto, bo to jedna z najbardziej malowniczych dróg na świecie.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 100 km/h; – na autostradach: 130 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila (0,0 – jeżeli prawo jazdy mamy krócej niż 2 lata)
Mandaty: Policja surowo karze za znaczne przekroczenia prędkości. Jeżeli w mieście będziemy jechali ponad 90 km/h, grozi nam nawet 2,1 tys. euro mandatu.
Uwagi: Obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej. Policja często sprawdza opony – bieżnik musi mieć co najmniej 1,6 mm głębokości.
Ile zapłacimy za litr paliwa, podróżując po Europie / DGP

BELGIA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Sieć autostrad liczy ponad 1,6 tys. km. Wszystkie są bezpłatne. Opłaty pobierane są jedynie za przejazd tunelem Liefkenhoek pod rzeką Scheldt.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 120 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila (do 0,8 promila ulgowe traktowanie – zakaz jazdy samochodem przez 3 godz. + ok. 150 euro mandatu)
Mandaty: Za drobne wykroczenia, jak złe parkowanie, mandaty są niskie (50 – 70 euro). Ale już za przejazd na czerwonym świetle czy złamanie zakazu wyprzedzania można dostać 3 tys. euro.
Uwagi: Minimalna prędkość na autostradzie wynosi 70 km/h. Konieczne posiadanie kamizelki odblaskowej np. przy zmianie koła.

CZECHY

Waluta i kurs wymiany: korona czeska (CZK) = 0,16 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Należy wykupić winiety. 10-dniowa to 310 koron (ok. 50 zł), a miesięczna – 440 koron (ok. 70 zł). Mandat za brak winiety to 5000 koron (jeżeli płacimy na miejscu) lub 15 000 koron (w sytuacji gdy zapłatę zostawiamy na potem).
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 130 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,0 promila.
Mandaty: Czesi surowo karzą za przekroczenia prędkości – mandat do 10 000 koron, czyli ponad 1600 zł. Za używanie antyradaru grozi kara o równowartości 16 tys. zł!
Uwagi: Obowiązek używania świateł mijania.DANIA

Waluta i kurs wymiany: korona duńska, 1 DKK = 0,56 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Bezpłatne. Opłaty obowiązują w przypadku przejazdu mostami. Wjazd na 18-kilometrowy Storebaelt kosztuje około 30 euro.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 80 – 90 km/h; – na autostradach: 110 – 130 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi:
0,5 promila.
Mandaty: Przejazd na czerwonym świetle – do 1500 koron, niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych – 900 koron, znaczne przekroczenie prędkości na autostradzie – do 7000 koron.
Uwagi: Obowiązek jazdy na światłach przez całą dobę. Manewr wyprzedzania na drogach, które mają po jednym pasie ruchu w każdą stronę, należy zasygnalizować, migając światłami drogowymi.

FRANCJA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: spośród 5 tys. kilometrów francuskich autostrad ok. 90 proc. jest płatnych. Ceny zależą od długości odcinka. Np. przejechanie z Paryża do Lyonu 450-kilometrowym odcinkiem A6 to ponad 30 euro. Płatne są też przejazdy niektórymi tunelami alpejskimi – 20 – 30 euro.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 – 110 km/h; – na autostradach: 130 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila
Mandaty: Dużą wagę francuska policja przywiązuje do odległości pomiędzy samochodami na autostradzie. Przy prędkości 90 km/h – jest to 50 m; a przy 130 km/h – 73 m. Odległość mierzą specjalne fotoradary. Mandat wynosi 90 euro. Przekroczenie prędkości o 50 km/h kosztuje nawet 1500 euro. Na miejscu płatne mandaty do 375 euro.
Uwagi: Obowiązkowa kamizelka odblaskowa w przypadku opuszczenia pojazdu. Zakaz używania antyradarów (do 1500 euro kary).

GRECJA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: ich ceny należą do najniższych w Europie. Średnia za 100-km to ok. 3 euro. Dodatkowo płatny jest przejazd przez Cieśninę Koryncką jednym z najdłuższych wiszących mostów na świecie – kosztuje 12 euro.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 110 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila oraz 0,2 promila dla kierowców z mniej niż 2-letnim stażem. 0,8 promila to przestępstwo kryminalne.
Mandaty: Przekroczenie prędkości o 40 km/h – 150 euro. Jeżeli jechaliśmy szybciej i złapała nas policja, sprawa trafia do sądu i zdarza się, że zapis ten stosowany jest również w stosunku do turystów.
Uwagi: Po Atenach w dni parzyste (od poniedziałku do piątku) mogą się poruszać tylko auta z parzystymi numerami rejestracyjnymi i odwrotnie. Przepis dotyczy też turystów przebywających w kraju dłużej niż 40 dni. W przypadku źle zaparkowanych samochodów policja ma prawo je usuwać bądź zdejmować z nich tablice rejestracyjne.HISZPANIA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Część autostrad jest bezpłatna – oznaczane są one literą A. W przypadku płatnych (oznaczonych symbolem AP) ceny zależą od długości odcinka, ale średnio za 100 kilometrów zapłacić trzeba 4 – 5 euro. W czasie wakacji i w weekendy ceny na popularnych odcinkach idą w górę o 20 – 30 proc.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 – 100 km; – na autostradach: 120 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila oraz 0,3 promila dla kierowców mających prawo jazdy krócej niż 2 lata.
Mandaty: Wysokość mandatów za poważne wykroczenia (przekroczony limit zawartości alkoholu we krwi, przekroczenie prędkości o 60 km/h) uzależniona jest od przychodów kierowcy i może sięgnąć – uwaga! – 70 000 euro. Należy również liczyć się z tym, że zdjęcie z hiszpańskiego fotoradaru dotrze do Polski.
Uwagi: W aucie trzeba wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek oraz kamizelkę z pasami odblaskowymi (tzw. salva-vita do kupienia za 3 – 4 euro na każdej stacji benzynowej). Co ciekawe, w samochodzie nie można używać odtwarzaczy DVD i przenośnych telewizorów.

HOLANDIA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Autostrady dzielą się na międzynarodowe (oznaczone zieloną literką E) i krajowe (czerwone A). Wszystkie są bezpłatne. Zapłacić trzeba za przejazd tunelami: Kil (Gravendeel – Dordrecht) i Westerschelde łączący wyspę Zeeland z lądem. Ceny od 2 do 5 euro.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 80 – 100 km/h; – na autostradach: 120 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila.
Mandaty: Za przekroczenie prędkości na autostradzie o 40 km/h możemy dostać „jedynie” 280 euro. Ale jeżeli przekroczyliśmy ją o 50 km/h (a w mieście o 35 km/h), to sprawa z automatu trafia do sądu.
Uwagi: Minimalna prędkość na autostradzie wynosi 60 km/h.

NIEMCY

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: W Niemczech jest niemal 12 tys. kilometrów autostrad i są one całkowicie bezpłatne. Płatny jest jedynie przejazd tunelem łączącym Lubekę z Travemunde – kosztuje 1,5 euro.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 100 km/h; – na autostradach: bez ograniczeń, zalecane 130 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi:
0,5 promila (0,0 dla kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż 2 lata i dla osób do 21. roku życia).
Mandaty: Policja niemiecka przywiązuje bardzo dużą wagę do stanu technicznego pojazdów. Za zły stan techniczny auta może wymierzyć 300 euro mandatu i zatrzymać dowód rejestracyjny. Za jazdę bez uzasadnienia lewym pasem grozi 200 euro. Podobnie za niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu (musi to być połowa aktualnej prędkości liczona w metrach, czyli przy jeździe 100 km/h co najmniej 50 metrów).
Uwagi: Zakaz jazdy z włączonymi światłami postojowymi. Policja często sprawdza opony – bieżnik musi mieć co najmniej 1,6 mm głębokości.

PORTUGALIA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami:Spośród 2 tys. kilometrów portugalskich autostrad płatnych jest około 1,2 tys. km. Podzielone są na kilkadziesiąt odcinków, za przejazd którymi zapłacić trzeba od 25 centów do 3 euro.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 120 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila.
Mandaty: Za nieprawidłowe parkowanie od 30 do 1250 euro (stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa), najniższa kara za przekroczenie prędkości to 60 euro, najwyższa – 25 tys. euro. Mandaty płatne na miejscu. Gdy odmówimy bądź nie mamy ważnego ubezpieczenia OC auta, policja może zatrzymać nam prawo jazdy lub nawet skonfiskować pojazd.
Uwagi: Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należy kamizelka odblaskowa. Świateł mijania w dzień w terenie zabudowanym można używać tylko przy ograniczonej widoczności.SŁOWACJA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Winietę musimy kupić wyłącznie, gdy jedziemy autostradami lub drogami ekspresowymi. Tygodniowa kosztuje 7 euro, a miesięczna – 14 euro.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 130 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,0 promila.
Mandaty: Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi 1000 euro mandatu + zatrzymanie prawa jazdy. Przekroczenie prędkości – od 166 do 830 euro.
Uwagi: Obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej oraz kompletu zapasowych żarówek. Słowackie przepisy mówią, że uchwyt nawigacji czy telefonu komórkowego nie może być umieszczony na środku przedniej szyby pojazdu gdyż ogranicza widoczność kierowcy.

SŁOWENIA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Sieć słoweńskich dróg ekspresowych i autostrad wynosi 520 kilometrów. Na wszystkich odcinkach obowiązują winiety. Tygodniowa dla auta osobowego kosztuje 15 euro, miesięczna – 30 euro.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 – 100 km/h; – na autostradach: 130 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila oraz 0,0 promila dla kierowców mających prawo jazdy krócej niż 2 lata.
Mandaty: Za dwukrotne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym grozi 1000 euro mandatu i zatrzymanie prawa jazdy. Przejazd na czerwonym świetle – 250 – 300 euro. Mandaty płatne na miejscu. Gdy odmówimy uregulowania rachunku bądź nie mamy ważnego ubezpieczenia OC auta, policja może zatrzymać nam prawo jazdy, pojazd i kieruje sprawę do sądu, który wydaje wyrok w przeciągu doby.
Uwagi: Obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę, ale wyłącznie w terenie niezabudowanym. Opuszczenie auta na autostradzie tylko w odblaskowej kamizelce. Przydatne informacje: Tel. do ambasady w Lublanie: +38 614 364 712.

SZWAJCARIA

Waluta i kurs wymiany: frank szwajcarski, 1 CHF = 3,48 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Wjeżdżając na terytorium Szwajcarii, należy wykupić winietę obowiązującą na wszystkich drogach, łącznie z autostradami. Kosztuje 40 franków i jest ważna 14 miesięcy – od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku kolejnego. Można ją kupić na stacjach paliw i przejściach granicznych. Dodatkowo płatne są niektóre tunele i należy wcześniej sprawdzać godziny ich otwarcia. Zdarza się, że działają np. tylko w ciągu dnia.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 80 – 100 km/h; – na autostradach: 120 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila.
Mandaty: Szwajcarzy bezlitośnie egzekwują prawo – można otrzymać mandat za przekroczenie prędkości o... 2 km/h. Co więcej, tamtejszy gęsty system kamer i fotoradarów jest inteligentny – rozpoznaje tablice rejestracyjne i przekazuje dane o naszym aucie i wykroczeniu m.in. na przejścia graniczne. Przy przekroczeniu prędkości o ponad 30 km/h sprawa kierowana jest do sądu, który może orzec grzywnę w wysokości 40 000 CHF oraz karę więzienia do 3 lat.
Uwagi: Aby wjechać na terytorium Szwajcarii, wystarczy dowód osobisty, choć wielce prawdopodobne jest, że i o niego nie zostaniemy poproszeni.WĘGRY

Waluta i kurs wymiany: Forint, 100 HUF = 1,45 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Autostrady płatne w formie elektronicznych winietek. Tygodniowa to wydatek 2975 forintów, a miesięczna – 4780 HUF. Winiety kupić można między innymi na stacjach i przy wjazdach na autostrady.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 130 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,0 promila.
Mandaty: Przejazd na czerwonym świetle „kosztuje” 100 tys. forintów, przekroczenie prędkości od 30 tys. do 300 tys. forintów.
Uwagi: Zakaz ruchu samochodów w ścisłym centrum Budapesztu. Ograniczenia w ruchu w całym mieście, gdy stężenie spalin przekracza dopuszczalny poziom (w dni parzyste jeżdżą auta z parzystymi ostatnimi cyframi w numerze rejestracyjnym i odwrotnie, dotyczy to również zagranicznych turystów).

WIELKA BRYTANIA

Waluta i kurs wymiany: funt brytyjski, 1 GBP = 5,3 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Sama sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu jest bezpłatna, ale płacić trzeba za przejazd niektórymi tunelami i mostami – kosztuje to zazwyczaj od kilkudziesięciu pensów do 2 – 3 funtów. Płatny jest również wjazd do centrum Londynu (10 funtów) oraz obwodnica Birmingham (zależnie od pory dnia od 2,5 do 4,7 funta).
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 48 km/h; – poza terenem zabudowanym: 97 km/h; – na autostradach: 112 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,8 promila.
Mandaty: Za przekroczenie prędkości na autostradzie o ponad 45 km/h można dostać tysiąc funtów mandatu. Tyle samo kosztuje niezapięcie pasów bezpieczeństwa i przejazd na czerwonym świetle.
Uwagi: Kierowcy aut z kierownicą po lewej stronie muszą dostosować światła do ruchu prawostronnego (na stacjach benzynowych dostępne są specjalne nakładki na reflektory) – w przeciwnym razie grozi im tysiąc funtów mandatu. Nocą w dobrze oświetlonych miastach można używać wyłącznie świateł... postojowych.

WŁOCHY

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł
Opłaty za przejazd drogami i autostradami: mają ponad 6,5 tys. km autostrad, ale każą sobie słono za nie płacić. Przejechanie w jedną stronę 250-kilometrowego odcinka A4 między Mediolanem a Wenecją kosztuje niemal 20 euro. Płatne są również niektóre alpejskie tunele, m.in. Frejus (łączy Włochy z Francją), Mont Blanc i San Grand Bernard.
Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 – 110 km/h; – na autostradach: 130 km/h.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila.
Mandaty: Za przekroczenie prędkości o 40 km/h można dostać ponad 600 euro mandatu. Za jazdę 60 km/h powyżej limitu grozi niemal 1600 euro i zatrzymanie prawa jazdy na co najmniej 3 miesiące.
Uwagi: Obowiązek używania świateł przez całą dobę poza terenem zabudowanym. Od poniedziałku do piątku płatny jest wjazd do centrum Mediolanu.
jutro
Kraje nadbałtyckie i skandynawskie, Ukraina, Mołdawia, Bułgaria, Rumunia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Albania, Macedonia oraz Czarnogóra