Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma bazę danych drogowych. Wytwórcy map nawigacyjnych korzystają z niej jednak niechętnie. Powód? Tworzą mapy szybciej, a czasami korzysta z nich nawet sama GDDKiA.
Autostrada A4 w rejonie Bielan Wrocławskich: zderzenie dwóch busów, zablokowany prawy pas do Wrocławia, półtorej godziny zwężenia. Droga nr 7 Glinojeck – Mława: ciężarówka w rowie, ruch wahadłowy, utrudnienia przez dwie godziny. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozsyła do mediów kilkadziesiąt takich e-maili dziennie z informacjami o bieżących utrudnieniach z 16 oddziałów terenowych. Kierowcy mogą je zobaczyć na mapie warunków drogowych na stronie www.gddkia.gov.pl albo za pośrednictwem systemu viaTOLL. Na ile użyteczne są te informacje?
– Wszystkie firmy i instytucje zainteresowane prezentacją tych informacji mogą je na bieżąco bezpłatnie pobierać z naszej strony GDDKiA, a następnie prezentować w nawigacjach samochodowych lub w aplikacjach na urządzenia przenośne – deklaruje rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken.