Elektroniczny system opłat zacznie obowiązywać przede wszystkim na drogach równoległych do autostrad A1 i A2. To element uszczelniania istniejącej sieci.

W przyszłym roku płatne stanie się kolejne 1000 km autostrad i dróg krajowych – pisze portal newseria.pl. „W tej chwili pracujemy nad rozszerzeniem od 1 lipca, które w szczególności dotyczyć będzie dróg równoległych do A2 i A1, czyli tam, gdzie na samym początku działania systemu ucieczka ruchu była najwyższa” - mówi Magdalena Jaworska, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Systemem zostaną objęte droga S7 z Elbląga do Pasłęka, dwa odcinki drogi krajowej 91 oraz droga krajowa 92 z Łowicza do Wrześni. Łącznie 340 km nowych tras.
„Drugie rozszerzenie, najpoważniejsze z dotychczasowych, w styczniu 2013 roku obejmie drogi, w szczególności autostrady i drogi ekspresowe, które są obecnie w budowie i będą sukcesywnie w 2012 roku oddawane do eksploatacji” - zapowiada Magdalena Jaworska. I dodaje: „Rozszerzenie w styczniu 2013 roku to ponad 600 km i w ciągu roku jeszcze jedno rozszerzenie o ok. 1000 km”.

Sieć płatnych dróg liczy obecnie ok. 1600 km. Docelowo w 2014 roku system viaTOLL ma obejmować 2880 km autostrad i dróg ekspresowych oraz sieć dróg krajowych innych klas.