statystyki

LOT z pomocą publiczną

autor: Krzysztof Śmietana14.05.2020, 06:01; Aktualizacja: 14.05.2020, 11:14
Boeing 737 MAX w barwach LOT-u

Boeing 737 MAX w barwach LOT-uźródło: ShutterStock

Wicepremier Jacek Sasin przyznał, że przewoźnik będzie wymagać znaczącego zastrzyku gotówki. Rząd wspólnie ze spółką szacuje wielkość wsparcia.

Jacek Sasin w rozmowie z DGP przyznał, że LOT-owi nie wystarczą rozwiązania ratunkowe, które rząd szykuje w kolejnych wersjach tarczy antykryzysowej także dla dużych firm. – Trzeba będzie przewidzieć rozwiązania ekstra, by linie nie upadły. Spółka dziś praktycznie nie zarabia, a przecież ponosi koszty wynagrodzenia załogi czy obsługi umów leasingowych. Tak więc pomoc dla LOT-u na pewno będzie musiała być znacząca. Na razie w porozumieniu z zarządem spółki szacujemy te potrzeby – powiedział DGP wicepremier.

Nadzwyczajne okoliczności

Rozwiązania ratunkowe dla LOT-u przygotowywane są wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju. Jego wiceprezes Tomasz Fill powiedział DGP, że więcej o pomocy dla przewoźnika będzie można powiedzieć w przyszłym tygodniu, po posiedzeniu rady nadzorczej Polskiej Grupy Lotniczej, której LOT jest najważniejszą częścią. Fill jest też członkiem tej rady. Przyznaje, że spółka ma koszty miesięczne, które dochodzą do 200 mln zł. Z tego sporą część pochłaniają raty leasingowe za samoloty. W całym 2018 r. wyniosły 747 mln zł.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Obserwator(2020-05-14 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    Było nie kupować linii Condor to i teraz problem by był mniejszy. Jednak wcześniej nikt nie przewidywał co się może wydarzyć, a to jak zwykle błąd. Linie lotnicze powinny być ubezpieczone na sytuacje takiego typu bo są bardzo narazone na takie zdarzenia. Samoloty latają wszędzie w różne regiony świata i podróżuja nimi różni ludzi w różnym wieku o różnym stanie zdrowia. Poza tym jak zawsze zawiódl człowiek nie stosując się do procedur, ale też ich nie aktualizując na bieżąco. Ludzie zapomnieli o tym bo dawno nie było poważnej epidemii na świecie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie