W przeciwieństwie do innych krajów Europy wciąż nie wiadomo, jak rząd chce ratować LOT. Jest za to plan dla kolei, w tym dla PKP Intercity.
Bruksela właśnie zgodziła się, by rząd Francji udzielił pomocy w wysokości 7 mld euro dla Air France. Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager przyznała, że bez tego zastrzyku linii groziłoby bankructwo. Tak jak większość przewoźników w czasie pandemii francuski uziemił prawie wszystkie spośród 300 swoich maszyn. Choć Air France od blisko 16 lat tworzy wspólny holding z linią KLM, to w przypadku tego ostatniego rząd Holandii szykuje osobną pomoc, która według deklaracji może sięgać nawet 4 mld euro. Pakiet ratunkowy sięgający ok. 10 mld euro negocjuje z rządem Niemiec Lufthansa. Wstępnie założono, że państwo w zamian przejmie 25 proc. udziałów tej sprywatyzowanej w latach 90. spółki.
Tymczasem wciąż nieznane są plany ratunkowe polskiego rządu dla LOT-u. Choć firma bardzo oszczędnie informuje o swojej kondycji finansowej, to eksperci szacują, że przy przedłużającym się wstrzymaniu rejsów spółce starczy gotówki (np. na wypłaty) najwyżej na kilka najbliższych tygodni. Rzecznik LOT Michał Czernicki nie chce tego komentować. Jak jednak zaznacza, przewoźnik stara się ciąć koszty. W ostatnim czasie zrezygnował m.in. z wymiany samochodów służbowych. Rozmawia też z leasingodawcami samolotów na temat obniżenia rat za maszyny. Fiaskiem zakończyły się jednak rozmowy ze związkowcami w sprawie cięcia płac. Spółka proponowała, by stewardessy otrzymywały między 2,6 a 3,7 tys. zł postojowego brutto. W przypadku pilotów zarobki wynosiłyby 7–9 tys. brutto. LOT zaznacza, że te sumy dotyczą pensum, czyli zasadniczej liczby godzin przepracowanego tzw. nalotu. Jeśli ruch lotniczy byłby stopniowo przywracany w kolejnych miesiącach, to zarobki wracałyby do poprzednich poziomów. Związkowcy nie chcieli się jednak zgodzić na to, by te regulacje obowiązywały przez najbliższe dwa lata. Uważali też, że cięcia płac powinny dotyczyć pracowników administracji, w tym zarządu. Nie wiadomo, kiedy rozmowy zostaną wznowione.