statystyki

Bąk: Nic nie ewoluuje tak szybko jak motoryzacja

autor: Łukasz Bąk02.05.2020, 15:00
BMW i4 (fot. materiały prasowe)

BMW i4 (fot. materiały prasowe)źródło: DGP

Zmieniamy skarpety, pracę, wystrój wnętrza, składniki w sałatce, partnerów. Dużo tych zmian. Ale nigdzie nie zachodzą one tak szybko i tak często jak w motoryzacji.

Dawno temu były ich tylko trzy, potem cztery, pięć, a jak pojawiło się sześć, to każdy zastanawiał się, czy to nie przesada. Sześć biegów do przodu? Przecież od wiecznego przekładania wajchy nabawić się będzie można skurczu w prawej dłoni. Ale z drugiej strony, lepiej było przekładać samemu niż pozwolić na to tępemu automatowi, który dobierał je z gracją i finezją średniowiecznego kowala. Redukcja z trójki na dwójkę trwała tak długo, że w międzyczasie można było zaparzyć herbatę i zrobić zakupy w Pewexie. A dzisiaj?

Dzisiaj automatyczne skrzynie są szybsze niż 99 proc. kierowców i inteligentniejsze niż 99,9 proc. z nich. Dostosowują się do stylu jazdy i mają nawet po 10 biegów (np. mercedes, ford czy lexus). Sęk w tym, że rodzi to problemy podobne do tych, jakie ma kobieta wybierająca sukienkę na pierwszą randkę. Czerwona czy granatowa? Z rozcięciem czy odsłoniętymi plecami? A może spodnie? Tak samo zdecydowane są skrzynie 10-biegowe. Wciskacie mocniej gaz, a one myślą: „Muszę zredukować bieg na dziewiątkę. Albo na ósemkę. A najlepiej to na siódemkę. Może jednak piątka. A nie, jednak wróćmy do ósemki”. To dowód na to, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. A najlepiej, by bieg był tylko jeden. Jak w elektrykach. Pedał gazu działa tu trochę jak pokrętło regulujące siłę ssania w odkurzaczu – płynnie. Gdy tylko czule go muskacie, jest delikatnie i przyjemnie, jak w komediach romantycznych. Ale gdy wbijacie go brutalnie w podłogę, robi się ostro jak w produktach niemieckiej kinematografii dla dorosłych. Zmieniają się tu wyłącznie aktorzy. I to tylko miejscami.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie