statystyki

Pakiet mobilności. Europosłowie nie odeślą kontrowersyjnego prawa do poprawki

autor: Magdalena Cedro09.09.2019, 09:46; Aktualizacja: 09.09.2019, 09:46
Ujednolicone będą wytyczne dotyczące obliczania płacy minimalnej

Ujednolicone będą wytyczne dotyczące obliczania płacy minimalnejźródło: ShutterStock

Pakiet mobilności to regulacja, która ma uporządkować sektor transportu drogowego w Europie. Przygotowana przez Komisję Europejską propozycja jest kontestowana przez Polskę, bo nowe przepisy mogą uderzyć w interesy naszych przewoźników drogowych.

Decyzję w tej sprawie na bardzo burzliwym posiedzeniu w kwietniu podjął Parlament Europejski, przyjmując jeszcze bardziej zaostrzone propozycje. Ale w ferworze walki deputowani zapomnieli przyjąć mandat pozwalający na przejście do dalszych prac w ramach rozmów trójstronnych z Komisją Europejską i Radą UE.

Teraz, już po wyborach europejskich i parlamentarnych wakacjach, europosłowie wracają do sprawy. Jak mówi nam Margareta Przybyła, doradca ds. euro pejskich i stała przedstawicielka przy UE Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, komisja transportu w europarlamencie miała dwie możliwości: albo dać mandat do dalszych prac, albo przekazać z powrotem projekt prawa do KE, by ta przygotowała nową propozycję.

Za poprawieniem projektu opowiedziały się frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (do której należy PiS) oraz Europejska Partia Ludowa (PO). Ta druga okazała się jednak mocno podzielona. Jak dowiedział się DGP, w piątek członkowie tej grupy zasiadającej w komisji transportu zdecydowali głosami 13 do 11, by przejść do dalszych prac nad pakietem mobilności bez odsyłania go do korekty. Co prawda wszystkie grupy polityczne mają jeszcze rozmawiać na ten temat dzisiaj, ale sprawa jest już w zasadzie przesądzona. Głosowanie nad mandatem do prac w rozmowach trójstronnych ma się odbyć za dwa tygodnie 24 września.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie