Będą dopłaty do zakupu aut elektrycznych. Sprawdź, ile można zyskać

autor: Julita Żylińska16.07.2019, 06:16; Aktualizacja: 16.07.2019, 06:33
Takie wsparcie przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz rozliczania wsparcia udzielonego osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, który minister energii rozesłał do konsultacji.

Takie wsparcie przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz rozliczania wsparcia udzielonego osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, który minister energii rozesłał do konsultacji.źródło: ShutterStock

Indywidualni nabywcy samochodów z napędem elektrycznym będą mogli uzyskać wsparcie w wysokości do 30 proc. ceny, ale nie więcej niż 37, 5 tys. zł i na auta nie droższe niż 125 tys. zł. W przypadku samochodów napędzanych energią elektryczną wytwarzaną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych dopłata nie może przekroczyć 90 tys. zł, a cena 300 tys. zł.

Takie wsparcie przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz rozliczania wsparcia udzielonego osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, który minister energii rozesłał do konsultacji. Warunkiem wypłaty ma być zabezpieczenie zwrotu wsparcia wraz z odsetkami (w razie złamania reguł dofinansowania); może to być m.in. gwarancja bankowa, zastaw lub blokada środków na rachunku bankowym. Beneficjenci dopłat nie będą mogli zbyć takiego auta przez rok, będą musieli je zarejestrować w Polsce i ubezpieczyć. Wsparcie ma być udzielane tylko na zakup nowych pojazdów.

Dopłaty do samochodów elektrycznych mają być udzielane „na wniosek”, w trybie ciągłym aż do wyczerpania środków przewidzianych na dany rok. „Oznacza to, że wsparcie udzielane będzie bez konkursu, co zdecydowanie ułatwi dostępność pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem dla wielu obywateli Polski” – pisze resort w uzasadnieniu do projektu. Pierwszy nabór wniosków ma być ogłoszony po wejściu w życie rozporządzenia.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • ktoś(2019-07-16 22:50) Zgłoś naruszenie 10

    a jakiego normalnego obywatela stać na taką drożyznę, z naszych podatków bogaci znowu będą się bogacić, a na dopłaty do zakupu czy remontu dachu nad głową nie ma, przecież tak dalej się nie da żyć!!!!

    Odpowiedz
  • pis to zaraza(2019-07-16 20:09) Zgłoś naruszenie 30

    Ciekawe czy jakaś korporacja dała w łapę rządowi. Takie dopłaty dla bogatych to skandal. Biedny kwota wolna 3091 zł. A bogaty dopłata do największego przekrętu XXI. Wieku pseudoekologicznych samochodow. Ciekawe kto zaplaci za utylizacje i skladowanie zużytych baterii? Gowin won Emilewicz won!!! Jesteście pasożytami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie