statystyki

Elektryczna rewolucja na kołach. Wjeżdżamy na prądzie w ślepy zaułek [OPINIA]

autor: Łukasz Bąk30.05.2019, 07:30; Aktualizacja: 30.05.2019, 07:32
Łukasz Bąk

Łukasz Bąkźródło: DGP

Elektromobilność, e-motoryzacja, elektryczna rewolucja na kołach – w ostatnich miesiącach odmieniamy te wyrażenia przez wszystkie możliwe przypadki. Politycy, ekolodzy, kierowcy, koncerny motoryzacyjne – wszyscy z dnia na dzień stają się coraz głębiej przekonani, że samochody na prąd to przyszłość.

Jednokierunkowa uliczka, w którą wjeżdżamy i nie ma mowy, byśmy zawrócili. Bo przecież na jej końcu czekają na nas miasta bez smogu, po ulicach których bezszelestnie poruszają się nowoczesne wozy niewytwarzające nawet miligrama dwutlenku węgla. Dzięki nim zatrzymamy ocieplenie klimatu, Matka Natura złoży nam pokłon wdzięczności, a na ulicach Szczecina pojawią się misie polarne. Powinniśmy być z siebie dumni! A najbardziej Bruksela.

Bo to przecież ona wpadła na genialny pomysł, by od 2020 r. nowe samochody emitowały średnio nie więcej niż 95 g CO2 na kilometr, a w 2030 r. najwyżej 50 g. To dzięki tej bardzo mądrej decyzji podjętej przez kompetentnych ludzi koncerny ścisnęły pośladki i w pośpiechu zaczęły wypluwać z siebie kolejne elektryczne modele. I nie ma znaczenia, że są one znacznie droższe niż „normalne” samochody. Klienci to rozumieją i akceptują. Bo przecież banany z ekologicznych upraw i spodnie z ekobawełny też kosztują więcej. Ale przecież warto! Dowód: w I kw. tego roku w Europie sprzedano 100 tys. w pełni elektrycznych aut – trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie roku 2016. I bardzo możliwe, że w skali całego roku „pęknie” pół miliona. Zaś w 2020 r. milion. A to już bardzo, bardzo poważna liczba pozwalająca odtrąbić sukces. Uszami wyobraźni słyszę te strzelające na korytarzach Komisji Europejskiej i w siedzibach organizacji ekologicznych korki od szampana.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie