statystyki

Mobilne kontrole ITD są bardziej skuteczne

autor: Piotr Szymaniak08.05.2019, 08:35; Aktualizacja: 14.05.2019, 14:57
Radiowóz ITD

Radiowóz ITDźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Anna Jarecka Agencja Gazeta

Mobilne kontrole dokonywane przez Inspekcję Transportu Drogowego z użyciem przenośnych urządzeń diagnostycznych prawie 10 razy częściej niż zwykłe prowadzą do zatrzymań dowodów rejestracyjnych z uwagi na zły stan techniczny pojazdów. Na przykład w ramach 6231 standardowych kontroli przeprowadzonych w 2017 r. przez dolnośląskich krokodyli zatrzymano 443 dowody rejestracyjne, a na 674 przypadków z wykorzystywaniem mobilnej stacji wykryto aż 465 niesprawnych pojazdów.

ITD ma tylko trzy mobilne stacje, ale przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym wprowadza obowiązek przeprowadzania szczegółowych drogowych kontroli technicznych w wyznaczonych punktach właśnie z wykorzystaniem tego typu sprzętu. W ten sposób ma być zbadanych 5 proc. zarejestrowanych w Polsce pojazdów.

– Wykorzystanie mobilnych stacji skraca czas kontroli i zmniejsza koszty dla przedsiębiorców, bo weryfikacja może być przeprowadzana bezpośrednio w pasie drogi. Zastosowanie tych urządzeń umożliwi ocenę poszczególnych układów, m.in. hamulcowego, kierowniczego i zawieszenia pojazdu, co przy kontroli organoleptycznej możliwe jest w ograniczonym zakresie – przyznaje Ministerstwo Infrastruktury.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie