Mobilne kontrole dokonywane przez Inspekcję Transportu Drogowego z użyciem przenośnych urządzeń diagnostycznych prawie 10 razy częściej niż zwykłe prowadzą do zatrzymań dowodów rejestracyjnych z uwagi na zły stan techniczny pojazdów. Na przykład w ramach 6231 standardowych kontroli przeprowadzonych w 2017 r. przez dolnośląskich krokodyli zatrzymano 443 dowody rejestracyjne, a na 674 przypadków z wykorzystywaniem mobilnej stacji wykryto aż 465 niesprawnych pojazdów.
ITD ma tylko trzy mobilne stacje, ale przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym wprowadza obowiązek przeprowadzania szczegółowych drogowych kontroli technicznych w wyznaczonych punktach właśnie z wykorzystaniem tego typu sprzętu. W ten sposób ma być zbadanych 5 proc. zarejestrowanych w Polsce pojazdów.
– Wykorzystanie mobilnych stacji skraca czas kontroli i zmniejsza koszty dla przedsiębiorców, bo weryfikacja może być przeprowadzana bezpośrednio w pasie drogi. Zastosowanie tych urządzeń umożliwi ocenę poszczególnych układów, m.in. hamulcowego, kierowniczego i zawieszenia pojazdu, co przy kontroli organoleptycznej możliwe jest w ograniczonym zakresie – przyznaje Ministerstwo Infrastruktury.
Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego
prostego narzędzia >>>
W ramach mobilnej kontroli sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów do przewozu powyżej dziewięciu osób łącznie z kierowcą (busów, autobusów i autokarów), ciężarówek, przyczep, a nawet ciągników kołowych. Nowe zadania nałożone na inspekcję wymagają zakupu 64 furgonów ze specjalną zabudową i wyposażeniem oraz 16 mobilnych stacji kontroli drogowej wraz z pojazdem do przewożenia.
Projekt wprowadza także obowiązek posiadania przez kierowcę wykonującego przewóz drogowy protokołu aktualnej drogowej kontroli technicznej. Przewiduje także obowiązek wymiany informacji pomiędzy Polską a innymi krajami UE na temat stwierdzonych usterek pojazdów zagranicznych na polskich drogach oraz polskich pojazdów za granicą.
Etap legislacyjny
Projekt przyjęty przez Radę Ministrów