Czy Centralny Port Komunikacyjny zintegruje dawne zabory? Rząd planuje budowę aż 1300 km nowych linii kolejowych

autor: Krzysztof Śmietana05.12.2018, 08:03; Aktualizacja: 05.12.2018, 08:09
Budowa nowych torów może być trudniejszym wyzwaniem niż realizacja lotniska. Przez prawie 30 lat III RP powstało zaledwie kilkadziesiąt tras.

Budowa nowych torów może być trudniejszym wyzwaniem niż realizacja lotniska. Przez prawie 30 lat III RP powstało zaledwie kilkadziesiąt tras.źródło: ShutterStock

Choć w III RP zbudowaliśmy zaledwie kilkadziesiąt kilometrów nowych linii kolejowych, to rząd ambitnie planuje, że przez kolejnych 12 lat powstanie ich aż 1300 km. Wszystko przy okazji budowy lotniska w Baranowie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (19)

  • Marczyński z Białego(2018-12-09 14:41) Zgłoś naruszenie 30

    CPK daje nadzieje, ze wreszcie rozwinie się kolej. i będzie można dojezdzac z malych miast do wiekszych bez problemow i godzin spedzonych w korkach. Jestem za, bo jedna inwestycja moze rozwinac wszystko w Polsce.

    Odpowiedz
  • optymistycznypesmitysta(2018-12-09 14:39) Zgłoś naruszenie 40

    CPK świetna decyzja. Nareszcie ktoś w tym kraju myśli przyszłościowo, bo z tej inwestycji będą korzystać całe pokolenia. Oczywiście jeśli będzie dobrze poprowadzona.

    Odpowiedz
  • poetahoracy(2018-12-09 14:36) Zgłoś naruszenie 30

    Tylko ignoranci nie chcą CPK! Jeżeli zależy Wam na rozwoju kraju to będziecie popierać ten pomysł. Do wyciągnięcia duża kasa dla wszystkich i miejsca pracy. Jestem za.

    Odpowiedz
  • ratownik(2018-12-09 14:34) Zgłoś naruszenie 40

    Od dawna eksperci mówili, że CPK powinno powstac w Polsce. Dlaczego mamy latac do Berlina po loty do innych krajów i zostawiać tam pieniądze? Nie lepiej, żeby ta kasa została u nas?

    Odpowiedz
  • Janusz Tracz(2018-12-09 14:30) Zgłoś naruszenie 30

    CPK to inwestycja, która wzniesie Polskę na wyższy poziom komunikacyjny, gospodarczy, polityczny i wizerunkowy. Potrzebujemy tego jak pies budy. Tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • taboret(2018-12-09 14:28) Zgłoś naruszenie 30

    Według badań 6 milionów ludzi może przewinąć się przez CPK. I teraz pomyślcie, że ci turyści odwiedzą polskie regiony, zostawią kasę w polskich firmach i dadzą nam zarobić. Wszyscy zyskają. Choćby dlatego potrzebujemy CPK.

    Odpowiedz
  • maly93(2018-12-09 14:23) Zgłoś naruszenie 30

    Często podróżuję i wkurza mnie, że z Polski nie latają bezpośednio żadne linie i często muszę latać do Niemiec czy Anglii po lepsze połączenia Do tego jak latam z Polski... Te tłoki na Okęciu... Dramat !!! Cieszę się że CPK będzie zrealizowane, bo to rozwiaze problemy. a nasze lotnictwo bedzie czolowe w Europie.

    Odpowiedz
  • mediana(2018-12-09 14:21) Zgłoś naruszenie 40

    Polska potrzebuje CPK już od dawna! Raporty ekspertów to podkreslały i teraz ktoś sięza to bierze. Ogólnie bardzo dobry artykuł !!! Cieszę się że media dostrzegają potencjał CPK. Ja czekam z niecierpliwością.

    Odpowiedz
  • PoProstuRysiek(2018-12-09 14:17) Zgłoś naruszenie 40

    Ja tam nie podróżuję, ale regularnie jeżdżę koleją do rodziny w małym mieście. I niestety z roku na rok połączeń jest coraz mniej i nie mogę podróżować tak często jakby chciał. Na szczęście CPK pokona tem problem, bo miasto takie jak moje przestaną być wreszcie wykluczone komunikacyjnie. Trzymam kcuki za ten pomysł.

    Odpowiedz
  • autor(2018-12-09 14:12) Zgłoś naruszenie 30

    Nic nie usprawni komunikacyjnie Polski jak własnie CPK. I to zarówno regionalnie jak i globalnie. Zyska oczywiście lotnictwo, ale również kolej i transport drogowy. Nareszcie koniec chaosu i lepszy stan kolei, która będzie naszą przyszłością i siłą napędową.

    Odpowiedz
  • Rafał(2018-12-05 15:27) Zgłoś naruszenie 71

    łamiemy tą decyzją dualizm na łabie i wieczne zacofanie Polski spowodowane odkryciami geograficznymi.

    Odpowiedz
  • defekt(2018-12-05 15:07) Zgłoś naruszenie 147

    Centralizacja w najlepszym wydaniu. Niech pokażą założenia, biznesplan, czy to się domyka poza nazwą portu lotniczego która zapewne jest już znana (najważniejszy argument). Zbyt dużo zalężności, względnych i źle ustawionych priorytet. Sa ważniejsze sprawy w PL to rozwiązania niż port lotniczy. No chyba, że teraz będzie szybsza emigracja.

    Odpowiedz
  • Smerfik(2018-12-05 14:41) Zgłoś naruszenie 208

    Użycie lotniska w Modlinie byloby za tanie i za proste...

    Odpowiedz
  • obserwator(2018-12-05 14:23) Zgłoś naruszenie 611

    linie kolejowe szybsze, tańsze i ekologiczniejsze od dróg. Jeszcze trochę i będziemy zmuszeni wozić towary koleją. Tak że z krytyka tego pomysłu należy się wstrzymać bo możemy "cienko śpiewać" jak będzie konieczność używania takiego transportu a nie będziemy go posiadać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pik(2018-12-05 14:17) Zgłoś naruszenie 105

    A te samoloty to będą elektryki albo na wodę?

    Odpowiedz
  • Darecki Lodz(2018-12-05 14:11) Zgłoś naruszenie 44

    Takich bzdur to juz dawno nie widzialem. Nawet tutaj.

    Odpowiedz
  • bbb(2018-12-05 08:33) Zgłoś naruszenie 445

    ... i milion samochodów elektrycznych, i 3 miliony mieszkań, itd. !!! "Ciemny lud" już się nie daje nabierać. ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz