Linie lotnicze w przyszłym roku mogą zarobić ok. 35,5 mld dol – poinformował w środę dyrektor generalny Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) Alexandre de Juniac. IATA podkreśla, że prognozy są "ostrożnie optymistyczne', ponieważ światowa gospodarka sygnalizuje recesję.

Dyrektor generalny IATA przedstawił w środę w Genewie najnowszą prognozę dla branży lotniczej.

"W 2019 roku prognozujemy, że zysk netto światowych linii lotniczych wyniesie 35,5 mld dol. Będzie to trochę więcej niż spodziewany w tym roku zysk linii lotniczych na poziomie 32,3 mld dol" - powiedział.

Dodał, że tegoroczna prognoza zysku linii lotniczych została zweryfikowana w dół. IATA w czerwcu prognozowała, że światowi przewoźnicy zamknął ten rok zyskiem na poziomie 33,8 mld dol.

Zdaniem IATA w 2019 r. niższe ceny ropy i solidny, choć wolniejszy wzrost gospodarczy, mogą wpłynąć na zyski linii lotniczych. Organizacja oczekuje, że rok 2019 będzie dziesiątym rokiem zysku przewoźników i piątym rokiem z rzędu, w którym linie lotnicze zapewnią zwrot z kapitału, który przekracza koszt kapitału w branży, tworząc wartość dla inwestorów.

"Spodziewaliśmy się, że rosnące koszty w 2018 r. osłabią rentowność linii lotniczych w 2019 r. Jednak gwałtowny spadek cen ropy i projekcje wzrostu PKB stały się swego rodzaju bodźcem. Jesteśmy jednak ostrożnymi optymistami, że ciągłe tworzenie wartości dla inwestorów będzie kontynuowane przez co najmniej kolejny rok. Istnieje ryzyko, ponieważ warunki ekonomiczne i polityczne pozostają niestabilne" - powiedział szef IATA.

Główny ekonomista IATA Brian Pearce powiedział, że rynki sygnalizują recesję, która ma związek m.in. niepewną sytuacją polityczną związaną z Brexitem.

"W obecnej polityce światowej i na rynkach finansowych panuje obecnie duża niepewność i niestabilność. (...) Niektórzy sugerują, że oznaczać to może recesję w 2019 roku, co wyraźnie byłoby złą wiadomością dla branży lotniczej" - powiedział Pearce.

IATA zrzesza 290 linii lotniczych, w tym PLL LOT. Zapewnia ponad 82 proc. światowego ruchu lotniczego.