statystyki

Polska Grupa Lotnicza stworzy centrum serwisowe dla samolotów z całego świata

autor: Krzysztof Śmietana25.09.2018, 07:50; Aktualizacja: 25.09.2018, 08:31
LOT zapowiada, że proces powołania PGL będzie jeszcze sprawdzany przez Komisję Europejską.

LOT zapowiada, że proces powołania PGL będzie jeszcze sprawdzany przez Komisję Europejską.źródło: ShutterStock

To będzie pierwsza duża inwestycja Polskiej Grupy Lotniczej. W podrzeszowskiej Jasionce powstanie centrum serwisowe, w którym mają być naprawiane samoloty z całego świata.

– Doceniamy unikalne kompetencje i doświadczenie Podkarpacia dla szeroko rozumianego transportu lotniczego. W centrum serwisowym samolotów znajdzie zatrudnienie wysoce wykwalifikowana kadra inżynierów i mechaników z Doliny Lotniczej oraz cenionej Politechniki Reszowskiej – stwierdził prezes LOT-u Rafał Milczarski, który jest jednocześnie szefem Polskiej Grupy Lotniczej. To powołana na początku roku spółka, która skupia najważniejsze państwowe firmy z branży. Oprócz naszego narodowego przewoźnika do grupy lotniczej wszedł także naprawiający samoloty LOT Aircraft Maintenance Services czy LS Airport Services, który zajmuje się odprawą pasażerów na lotnisku. Plan PGL jest taki, by budowa bazy technicznej przy rzeszowskim lotnisku rozpoczęła się w przyszłym roku. Na początek powstanie tam jeden hangar, w którym najpewniej znajdą się dwa stanowiska do napraw dużych maszyn. Obiekt będzie znacznie większy od hali serwisowej, którą firma LOT AMS dysponuje na Lotnisku Chopina (w Warszawie nie mieści się cały dreamliner). W centrum serwisowym w Rzeszowie mają być naprawiane nie tylko duże boeingi 787 czy 777, ale też airbusy A350. Inwestycja ma być gotowa w 2022 r. Jej wstępny koszt to 100 mln zł. Według zapowiedzi przedstawicieli PGL to będzie największa tego typu baza serwisowa w Europie Środkowo-Wschodniej.

Aleksandra Juda, szefowa LOT AMS w rozmowie z DGP zapowiada, że prawie połowę potrzebnej na inwestycję sumy – 47 mln zł – przekaże Ministerstwo Technologii i Przedsiębiorczości. Reszta ma pochodzić z kredytów i środków własnych. Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl zapowiedział, że województwo, które jest współudziałowcem lotniska w Jasionce, przekaże niezbędny na inwestycję grunt.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-09-25 10:27) Zgłoś naruszenie 00

    Albo to jest tworzenie nowych ciepłych posadek dla kolesi, albo mamy siłę roboczą tańszą od chińczyków i hindusów. No bo co innego może nad skłonić do próby konkurowania z potęgami lotniczymi Europy.?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie