statystyki

Warszawskie metro jak zawsze turecko-włoskie. Chińczycy w narożniku

autor: Krzysztof Śmietana05.09.2018, 08:11; Aktualizacja: 05.09.2018, 08:41
Warszawskie metro

Warszawskie metroźródło: ShutterStock

Stolica jest w przededniu podpisania trzech gigantycznych kontraktów na dokończenie II linii metra. Tylko dlaczego jej budowę przez dekadę praktycznie zmonopolizowały dwie firmy z południa Europy?

To ma być ostatni mocny akcent prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz. Chodzi o budowę skrajnych fragmentów o łącznej długości 10 km na Bródno i Bemowo. Umowy, które mają zostać podpisane we wrześniu i w październiku, będą warte blisko 4 mld zł. Po dodaniu dwóch powstających już odcinków na Wolę i Targówek (mają być gotowe w 2019 r.) druga linia metra w 2022 r. osiągnie długość 21 km i będzie miała 23 stacje. Budowa całej trasy pochłonie ponad 10 mld zł.

Wszystkie sześć odcinków (na tyle podzielono budowę) zbudują te same firmy: włoskie Astaldi i turecki Gülermak. Obie wspólnie budowały pierwszy działający od 2015 r. fragment kolejki podziemnej. W dwóch ostatnich przetargach nie było już żadnej konkurencji. W obu przypadkach pojawiła się tylko jedna oferta. Na budowę odcinka na Bródnie zgłoszono wspólną propozycję Włochów i Turków, a do wydrążenia kawałka z dwoma stacjami do ul. Powstańców Śląskich chętny był tylko Gülermak. Nieco konkurencji pojawiło się w przypadku trzeciego odcinka – do ul. Połczyńskiej na granicach miasta. Oprócz wspólnej oferty Astaldi i Gülermaka pojawiła się propozycja chińskiej firmy Sinohydro.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie