statystyki

Suma wszystkich strachów przed CPK: Czy opór mieszkańców Baranowa zatrzyma budowę lotniska?

autor: Krzysztof Śmietana19.06.2018, 07:51; Aktualizacja: 19.06.2018, 08:16
Sporo zamieszania wywołały niedawne deklaracje niektórych polityków PiS o tym, że mimo budowy CPK, lotnisko na Okęciu jednak pozostanie.

Sporo zamieszania wywołały niedawne deklaracje niektórych polityków PiS o tym, że mimo budowy CPK, lotnisko na Okęciu jednak pozostanie.źródło: ShutterStock

Czy opór mieszkańców Baranowa zatrzyma budowę lotniska? Jesteśmy na początku drogi, będziemy przekonywać ludzi – mówi wiceminister Mikołaj Wild.

W niedzielnym referendum w gminie Baranów 84 proc. głosujących sprzeciwiło się budowie w ich okolicy przesiadkowego lotniska. W głosowaniu wzięło udział 1932 mieszkańców, czyli 47 proc. uprawnionych.

– Nie jesteśmy zaskoczeni wynikiem. Zwykle przy tak dużych projektach infrastrukturalnych istnieje na początku spory sprzeciw społeczny – mówi DGP wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. Od razu jednak dodaje: – Wyciągniemy z tego wnioski. Przedstawimy mieszkańcom taką ofertę, która zostanie przez nich przyjęta. Powołamy m.in. Radę Społeczną z udziałem przedstawicieli samorządu i wszystkich zainteresowanych budową CPK. Będziemy przekonywać ludzi – podkreśla Mikołaj Wild. Dodaje, że przygotowania do budowy lotniska są na tak wstępnym etapie, że jest jeszcze czas na stworzenie rozwiązań korzystnych dla mieszkańców. Ma je zaproponować specustawa, która wchodzi w życie w najbliższy czwartek. Znajdzie się w niej np. możliwość występowania przez pełnomocnika ds. CPK do premiera o przyznawanie emerytur specjalnych. Dotyczy to sytuacji, w której rolnik w momencie wywłaszczenia nie zdecyduje się na zamianę gruntu. W rejonie Baranowa wiele osób żyje z uprawy roli.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Piotrek(2018-08-25 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    A co z lotniskiem w Radomiu? Rozbudową Modlina?! Doskonale ziemię zalać asfaltem?! Z naszych podatków - bo przecież UE już nie pomoże. Wpompowała kasę w rozbudowę obecnie istniejące lotniska aby teraz były zamykane lub nie używane?! Z Chinami i Koreą w piłkę kaczory grają? Wara od tych ziem!!! Nie będziiemy skośnookich na krzywdzie narodu dorabiać!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie