statystyki

Chaos w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej? Posłowie donoszą ministerstwu

autor: Tomasz Żółciak30.01.2018, 07:46; Aktualizacja: 30.01.2018, 11:47
samolot, lotnisko

Rzecznik PAŻP Mateusz Sokołowski odpiera zarzuty. Zapewnia, że agencja ma „pełną wiedzę” dotyczącą czasu pracy swoich pracowników, a ich kierownicy sporządzają harmonogramy zatwierdzane przez bezpośrednich przełożonychźródło: ShutterStock

Resort infrastruktury zażądał wyjaśnień od PAŻP na temat rzekomych nieprawidłowości. To efekt donosów od zaniepokojonych parlamentarzystów. Sprawa może jednak mieć drugie dno.

PAŻP to jedyna firma w Polsce zatrudniająca kontrolerów ruchu lotniczego. To tam planowany jest codzienny przepływ ruchu lotniczego nad Polską. Planuje się również kluczowe inwestycje. Jak przyznaje agencja, praca kontrolera to „jedna z najbardziej stresujących profesji na świecie”.

Z naszych informacji wynika jednak, że wokół agencji zbierają się czarne chmury. Ministerstwo Infrastruktury, sprawujące nadzór nad PAŻP, właśnie wystąpiło do jej władz o ustosunkowanie się do sygnałów o rzekomym chaosie i nieprawidłowościach w tej firmie. – Podjęcie przez resort ewentualnych dodatkowych działań nastąpi po analizie przedłożonych przez PAŻP wyjaśnień – zastrzega Szymon Huptyś, rzecznik resortu.

Impulsem do działania okazuje się interpelacja złożona przez posłankę PiS Barbarę Dziuk „w sprawie chaosu organizacyjnego i braku bieżącego nadzoru w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej”. – Około rok temu otrzymaliśmy informacje, że na kilkadziesiąt minut przestał całkowicie działać system kontroli lotów oraz system komunikacji z załogami samolotów znajdujących się w polskiej przestrzeni powietrznej. Teraz docierają do nas informacje, że zarząd PAŻP nie posiada informacji dotyczących tego, ile czasu przepracowali pracownicy agencji – pisze posłanka. Sugestia jest dość jasna – kontrolerzy lotu są przepracowani, a to wpływa na efektywność ich pracy, a w konsekwencji na bezpieczeństwo pasażerów linii lotniczych.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie