statystyki

Chaos w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej? Posłowie donoszą ministerstwu

autor: Tomasz Żółciak30.01.2018, 07:46; Aktualizacja: 30.01.2018, 11:47
samolot, lotnisko

Rzecznik PAŻP Mateusz Sokołowski odpiera zarzuty. Zapewnia, że agencja ma „pełną wiedzę” dotyczącą czasu pracy swoich pracowników, a ich kierownicy sporządzają harmonogramy zatwierdzane przez bezpośrednich przełożonychźródło: ShutterStock

Resort infrastruktury zażądał wyjaśnień od PAŻP na temat rzekomych nieprawidłowości. To efekt donosów od zaniepokojonych parlamentarzystów. Sprawa może jednak mieć drugie dno.

PAŻP to jedyna firma w Polsce zatrudniająca kontrolerów ruchu lotniczego. To tam planowany jest codzienny przepływ ruchu lotniczego nad Polską. Planuje się również kluczowe inwestycje. Jak przyznaje agencja, praca kontrolera to „jedna z najbardziej stresujących profesji na świecie”.

Z naszych informacji wynika jednak, że wokół agencji zbierają się czarne chmury. Ministerstwo Infrastruktury, sprawujące nadzór nad PAŻP, właśnie wystąpiło do jej władz o ustosunkowanie się do sygnałów o rzekomym chaosie i nieprawidłowościach w tej firmie. – Podjęcie przez resort ewentualnych dodatkowych działań nastąpi po analizie przedłożonych przez PAŻP wyjaśnień – zastrzega Szymon Huptyś, rzecznik resortu.

Impulsem do działania okazuje się interpelacja złożona przez posłankę PiS Barbarę Dziuk „w sprawie chaosu organizacyjnego i braku bieżącego nadzoru w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej”. – Około rok temu otrzymaliśmy informacje, że na kilkadziesiąt minut przestał całkowicie działać system kontroli lotów oraz system komunikacji z załogami samolotów znajdujących się w polskiej przestrzeni powietrznej. Teraz docierają do nas informacje, że zarząd PAŻP nie posiada informacji dotyczących tego, ile czasu przepracowali pracownicy agencji – pisze posłanka. Sugestia jest dość jasna – kontrolerzy lotu są przepracowani, a to wpływa na efektywność ich pracy, a w konsekwencji na bezpieczeństwo pasażerów linii lotniczych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie