Duże telekomy powalczą o unijne miliardy na budowę szerokopasmowej sieci. Mali gracze odłączeni od internetu

autor: Barbara Sowa23.08.2016, 07:36; Aktualizacja: 23.08.2016, 07:58
internet, biznes

Resort cyfryzacji nie chce oceniać poprzedniego konkursu.źródło: ShutterStock

Duże telekomy chcą walczyć o unijne miliardy na budowę szerokopasmowej sieci. Mniejsze firmy boją się, że odpadną w przedbiegach.

Do końca września ogłoszony zostanie drugi konkurs na budowę infrastruktury internetowej. Do wzięcia jest aż 3 mld zł. Start w wyścigu o te pieniąze już zapowiedziały Orange, T-Mobile i Play. – Planujemy wziąć udział w tzw. dużym konkursie programu operacyjnego Cyfrowa Polska, bo postrzegamy udział operatorów mobilnych jako kluczowy, aby zapewnić rozwój szerokopasmowego internetu na terenach słabo zurbanizowanych – wyjaśnia Marcin Gruszka, rzecznik Playa. Cyfrowy Polsat też jest zainteresowany, choć od jednoznacznego komentarza się wstrzymuje. – Rozważamy różne scenariusze – mówi tylko Olga Zomer, rzeczniczka należącej do Zygmunta Solorza-Żaka grupy.

Kluczowe będą warunki techniczne konkursu, które właśnie są opracowywane. – Chodzi o to, by przyjęte parametry nie wykluczały z udziału żadnej technologii – dodaje Gruszka. Warunki pierwszego konkursu w ramach POPC w sposób pośredni preferowały technologię stacjonarną. – Zmiana tego podejścia i równouprawnienie światłowodów oraz LTE pozwoliłoby w praktyce zrealizować zasadę neutralności technologicznej sieci. Ponadto środki byłyby wydatkowane efektywniej: zapewnienie mobilnego internetu na niektórych obszarach byłoby tańsze niż stacjonarnego – uważa Maciej Klimek, ekspert z The Boston Consulting Group.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Andrzej(2016-08-23 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    Prawda jest taka, że tylko internet stacjonarny w technologii opartej na światłowodach jest w stanie zapewnić powszechny do niego dostęp. Dostęp radiowy ma zawsze ograniczony charakter i stąd jego pomocniczy charakter gdy przebywamy poza miejscem pracy lub zamieszkania. Dlatego dofinansowanie powinno obejmować technologię stacjonarną pozwalającą na stabilne świadczenie nowoczesnych usług. O smogu elektromagnetycznym nawet nie wspominam.

    Odpowiedz
  • kokololo(2016-08-23 22:11) Zgłoś naruszenie 00

    Korzystam od roku z mobilnego internetu w EE. Karta sim jest w malutkim routerku.Mam 25GB za Ł15. Download jest ok 40Mbs a upload ok 20Mbs.Zasięg w miejscu gdzie mieszkam jest 4G. Nie potrzebuje lini stacjonanej /za którą trzeba placic/ i mogę wziąść ten internet ze sobą . Zasięg EE w Uk jest ogólnie dośc dobry. A pan Andrzej niech nie opowiada bajek ,ponieważ mobillny net to jest przyszłość

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane