statystyki

Telekomy i operatorzy kablowi gotowi do wyścigu o szybki internet

autor: Barbara Sowa11.08.2016, 07:59; Aktualizacja: 11.08.2016, 09:30
internet, telefon, kobieta

Z pomocy publicznej nie zamierza korzystać UPC Polskaźródło: ShutterStock

Orange, UPC i Netia – tylko te trzy firmy przeznaczą w najbliższych latach aż 6,6 mld zł na światłowody. Nakłady na rozbudowę i modernizację sieci szerokopasmowego internetu w najbliższych latach sięgną w Polsce rekordowych poziomów.

Równolegle rozbudowywana będzie sieć mobilnego internetu oraz infrastruktura finansowana z unijnych środków w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). W całym programie na budowę sieci przewidziane jest ponad 1 mld euro, czyli ok. 4,5 mld zł. Zakończył się pierwszy konkurs, w którym do wzięcia jest 600 mln zł. Już wiadomo, że jego beneficjentami są m.in. T-Mobile, Orange, Multimedia Polska czy Vectra. Ale to dopiero przygrywka przed kolejnym etapem.

– W Polsce jeszcze nigdy w rozwój sieci dostępowych nie było zaangażowanych tyle środków publicznych. Realizacja drugiego konkursu w ramach pierwszej osi POPC, który zgodnie z oczekiwaniami Ministerstwa Cyfryzacji ma być ogłoszony we wrześniu, spowoduje wydatkowanie ponad 3 mld zł ze środków publicznych od przyszłego roku – zauważa Piotr Mieczkowski, ekspert ds. rynku telekomunikacyjnego w dziale doradztwa biznesowego EY. Jeśli dodać do tego 2 mld zł, jakie będą pochodzić ze środków prywatnych, razem uzyskamy niebagatelną kwotę 6 mld zł.

Z pomocy publicznej nie zamierza korzystać UPC Polska. Największy operator kablowy na polskim rynku przeznaczy na infrastrukturę szerokopasmową opartą na światłowodach 4 mld zł. To dużo. Dla porównania w latach 2009–2013 cała branża kablowa zainwestowała w rozwój infrastruktury 5,6 mld zł. UKE wyliczył zaś, że tylko w 2015 r. przedsiębiorcy telekomunikacyjni wyłożyli z własnych środków (bez pomocy publicznej) na rozbudowę sieci światłowodowej 620 mln zł.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Blinx(2016-08-13 07:26) Zgłoś naruszenie 00

  Poprawić należy tym wszystkim ludziom którzy mają poniżej 20MBit/s. Poprawianie super szybkich łącz jest bez sensu, ja aktualnie mam 120/10 i jest to aż nadto, bo ani tak dużo nie ściągam, czasami jakąś grę z cyfrowej dystrybucji czy film.

  Odpowiedz
 • Rabbi.(2016-08-11 10:26) Zgłoś naruszenie 00

  Czy to prawda ? - Zobaczymy ? W chwili obecnej w Polsce wyłożono "ogromną kasę" na położenie kabla - światłowodu szczególnie w ramach programu " Szerokopasmowe lubelskie" i co dalej ? Internetu kablowego na wsiach pod lubelskich dalej nie ma i nie będzie. Dostawcy usług tłumaczą się, że się im nie OPŁACA kłaść kabla i świadczyć usługi. Piękny KRAJ.

  Odpowiedz
 • Paweł(2016-08-11 14:59) Zgłoś naruszenie 00

  Mieszkam w Warszawie i mam podobnie jak osoby w lubelskiem... Też usłyszałem, że moje "10" idących cieniutkim napowietrznym drucikiem musi mi wystarczyć, bo firmie Orange nie opłaca się kłaść światłowodów. O, przepraszam, kilka ulic uzbrojonych jest w światłowody, ale - UWAGA - tylko tam, gdzie mieszkają... KTO? Oczywiście, że tak, Pracownicy ORANGE. Ale kogo to obchodzi, bo przecież nie tych na górze Orange ani rządzących ;-)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane