Co piąta polska wieś nie ma szerokopasmowego internetu. Można tam próbować złapać sieć mobilną, ale nie wszędzie się to uda. Połowa miejscowości na Śląsku i w Małopolsce jest offline.
Większość z 4299 miejscowości pozbawionych dostępu do naziemnego internetu szerokopasmowego to małe wsie do 100 mieszkańców. Ale choć są małe, to łącznie znajduje się w nich 118 tys. budynków. O dziwo, to o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Tak wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Wprawdzie według UKE te 5 proc. to tylko nieznaczne wahnięcie związane z projektami „optymalizacyjno-relokacyjnymi sieci telekomunikacyjnej” jednego z dużych operatorów, ale to oznacza, że niemal co piąta wieś w Polsce nie ma dostępu do naziemnego internetu szerokopasmowego. Największy procent miejscowości bez dostępu do sieci jest w województwach małopolskim (52 proc.), śląskim (49 proc) i podkarpackim (48 proc.). Z drugiej strony jest Dolny Śląsk (tylko 11 proc. wsi wciąż nie ma wybudowanej infrastruktury internetowej), Podlasie (13 proc.) i Łódzkie (16 proc.).