statystyki

Duże telekomy powalczą o unijne miliardy na budowę szerokopasmowej sieci. Mali gracze odłączeni od internetu

autor: Barbara Sowa23.08.2016, 07:36; Aktualizacja: 23.08.2016, 07:58
internet, biznes

Resort cyfryzacji nie chce oceniać poprzedniego konkursu.źródło: ShutterStock

Duże telekomy chcą walczyć o unijne miliardy na budowę szerokopasmowej sieci. Mniejsze firmy boją się, że odpadną w przedbiegach.

Do końca września ogłoszony zostanie drugi konkurs na budowę infrastruktury internetowej. Do wzięcia jest aż 3 mld zł. Start w wyścigu o te pieniąze już zapowiedziały Orange, T-Mobile i Play. – Planujemy wziąć udział w tzw. dużym konkursie programu operacyjnego Cyfrowa Polska, bo postrzegamy udział operatorów mobilnych jako kluczowy, aby zapewnić rozwój szerokopasmowego internetu na terenach słabo zurbanizowanych – wyjaśnia Marcin Gruszka, rzecznik Playa. Cyfrowy Polsat też jest zainteresowany, choć od jednoznacznego komentarza się wstrzymuje. – Rozważamy różne scenariusze – mówi tylko Olga Zomer, rzeczniczka należącej do Zygmunta Solorza-Żaka grupy.

Kluczowe będą warunki techniczne konkursu, które właśnie są opracowywane. – Chodzi o to, by przyjęte parametry nie wykluczały z udziału żadnej technologii – dodaje Gruszka. Warunki pierwszego konkursu w ramach POPC w sposób pośredni preferowały technologię stacjonarną. – Zmiana tego podejścia i równouprawnienie światłowodów oraz LTE pozwoliłoby w praktyce zrealizować zasadę neutralności technologicznej sieci. Ponadto środki byłyby wydatkowane efektywniej: zapewnienie mobilnego internetu na niektórych obszarach byłoby tańsze niż stacjonarnego – uważa Maciej Klimek, ekspert z The Boston Consulting Group.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Andrzej(2016-08-23 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    Prawda jest taka, że tylko internet stacjonarny w technologii opartej na światłowodach jest w stanie zapewnić powszechny do niego dostęp. Dostęp radiowy ma zawsze ograniczony charakter i stąd jego pomocniczy charakter gdy przebywamy poza miejscem pracy lub zamieszkania. Dlatego dofinansowanie powinno obejmować technologię stacjonarną pozwalającą na stabilne świadczenie nowoczesnych usług. O smogu elektromagnetycznym nawet nie wspominam.

    Odpowiedz
  • kokololo(2016-08-23 22:11) Zgłoś naruszenie 00

    Korzystam od roku z mobilnego internetu w EE. Karta sim jest w malutkim routerku.Mam 25GB za Ł15. Download jest ok 40Mbs a upload ok 20Mbs.Zasięg w miejscu gdzie mieszkam jest 4G. Nie potrzebuje lini stacjonanej /za którą trzeba placic/ i mogę wziąść ten internet ze sobą . Zasięg EE w Uk jest ogólnie dośc dobry. A pan Andrzej niech nie opowiada bajek ,ponieważ mobillny net to jest przyszłość

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane