statystyki

Nowe przepisy o cyberbezpieczeństwie. Państwu ma być łatwiej weryfikować obce firmy

autor: Sławomir Wikariak26.02.2020, 08:17; Aktualizacja: 26.02.2020, 08:18
Nowe przepisy pozwolą wpisywać firmy stanowiące zagrożenie dla polskiego cyberbezpieczeństwa na specjalną listę

Nowe przepisy pozwolą wpisywać firmy stanowiące zagrożenie dla polskiego cyberbezpieczeństwa na specjalną listęźródło: ShutterStock

Polska nie ma narzędzi, które pozwalałyby na ocenę, czy firma dostarczająca chociażby elementy do budowy sieci telekomunikacyjnej nie jest kontrolowana przez obce państwo. Sytuację tę zmienić ma nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz prawa telekomunikacyjnego.

Formułowane przez niektóre państwa oskarżenia pod adresem Huaweia o szpiegowanie na rzecz chińskiego rządu pokazały, jak ważna jest weryfikacja zagranicznych firm. Nabiera ona szczególnego znaczenia w przededniu przejścia na technologię 5G. Tymczasem polska administracja nie dysponuje narzędziami, które by na to pozwalały. Zmienić ma to nowelizacja przepisów, która właśnie trafiła do wykazu prac legislacyjnych rządu.

„Narzędzia takie powinny pozwalać na ustalenie czy dostawca jest kontrolowany przez obcy rząd bez możliwości odwołania się do niezawisłego sądu; czy dostawca ma przejrzystą strukturę własności; oraz czy dostawca, w swojej historii, wykazywał się etycznym postępowaniem korporacyjnym oraz, czy podlega on porządkowi prawnemu, który zapewnia przejrzystość działalności firm” – napisano w wykazie.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ad vocem(2020-02-29 09:53) Zgłoś naruszenie 21

    ABW ma wystarczajace kompetencje w tym zakresie.Po co tworzyc nowe i zbedne regulacje?Po to zeby nasza biurokracja razem z eurokolchozem,mogla znow przewrcac coraz wiecej papierow?

    Odpowiedz
  • Dostawca Pan Franek(2020-03-06 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Czy producent podejrzanego sprzętu.?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane