Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak nie zapłacić kary za wycinkę drzewa na własnej działce

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Opłaty za zezwolenie na usunięcie drzewa Bez zezwolenia można wycinać tylko drzewa owocowe i te, które nie rosną dłużej niż 10 lat. Bez opłat można usunąć drzewa i krzewy, których usunięcie nie wymaga zezwolenia oraz te, na których usunięcie zezwolenie uzyskano w celach nie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podobnie jest w sytuacji, w której wycinka wiąże się pielęgnacją drzew rosnących na terenie zabytku. Opłaty nie są pobierane również w sytuacji, w której drzewo zagraża bezpieczeństwu osób, lub mienia, ruchowi drogowemu, kolejowemu i bezpieczeństwie żeglugi. Pieniędzy za pozwolenie nie zapłaci także wnioskodawca, którego projekt wiąże się z przebudową dróg publicznych i kolejowych. Bez konieczności uiszczania opłaty wycina się drzewa, które wyrosły po zakwalifikowaniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a także na terenie zieleni komunalnej, parku giminnego, ogrodu działkowego, oraz drzew, które obumarły.
Opłaty za zezwolenie na usunięcie drzewa Bez zezwolenia można wycinać tylko drzewa owocowe i te, które nie rosną dłużej niż 10 lat. Bez opłat można usunąć drzewa i krzewy, których usunięcie nie wymaga zezwolenia oraz te, na których usunięcie zezwolenie uzyskano w celach nie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podobnie jest w sytuacji, w której wycinka wiąże się pielęgnacją drzew rosnących na terenie zabytku. Opłaty nie są pobierane również w sytuacji, w której drzewo zagraża bezpieczeństwu osób, lub mienia, ruchowi drogowemu, kolejowemu i bezpieczeństwie żeglugi. Pieniędzy za pozwolenie nie zapłaci także wnioskodawca, którego projekt wiąże się z przebudową dróg publicznych i kolejowych. Bez konieczności uiszczania opłaty wycina się drzewa, które wyrosły po zakwalifikowaniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a także na terenie zieleni komunalnej, parku giminnego, ogrodu działkowego, oraz drzew, które obumarły. / ShutterStock
Reklama

Komentarze (27)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Teo
  2015-03-04 11:04
  Tna wszystko na potęgę, a wy jescze doradzacie jak to zrobić. teraz trzeba pokazać okazały dach willi a wię c drzewo nie potrzebne. Posadza parę ****** przy ziemi w koniec.
  1
  zgłoś
 • Spartakus
  2015-03-04 11:59
  Totalitaryzm !
  Sam sobie posadziłem drzewko na własnej działce. Aby wyciąć moją własność muszę prosić o pozwolenie władzuchnę ... znać, że jesteśmy niewolnikami państwa.
  0
  zgłoś
 • kleo
  2015-03-05 00:56
  W moim ogrodzie rosły stare drzewa owocowe , posadzone ze 30 lat temu przez dziadka . Latem kiedy dojrzały owoce runęła na piskownicę pod drzewem ogromna gałąź . Gdyby stało się to w dzień gdzie często bawiły się dzieci prawdopodobnie doszło by do tragedii. Na zgodę na ścięcie tego drzewa czekałabym zapewne conajmniej MIEDIĄC oczywiście zgodnie z prawem jeżeli urzędnik by się nie ociągał co jest w zwyczaju każdego urzędnika , bo pracę trzeba szanować . Z tą wycinką na własnym terenie to PARANOJA .
  1
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • Jeleń
  2015-03-05 12:36
  bo cóż nam z tego, że możemy wybierać sobie tych wszystkich prezydentów,
  skoro bez ich pozwolenia nie wolno nam wyciąć drzewa posadzonego przez nas
  na własnej posesji?
  0
  zgłoś
 • wjw
  2015-03-05 12:41
  A póki co rożni debile w kaskach z piłami tarczowymi z przedsiębiorstw głównie komunalnych rżną stary drzewostan a głównie ich konary tak, że pozostają same pnie drzew i nikt za to nie odpowiada.
  0
  zgłoś
 • Robert
  2015-03-05 14:01
  Gdyby "władzuchna" nie stosowała zezwoleń na wycinkę drzew, to dzisiaj byśmy wyglądali jak środkowa Anglia. Już w latach 90-tych uw. rolnicy chcieli usunięcia przepisów o zezwoleniach. Mieli ochotę na pniu sprzedawać swoje lasy bo była bieda. Nawet właściciele prywatnych lasów w Tatrzańskim Parku Narodowym chcieli ich wycinki pod nartostrady. Na szczęście demokracja się opamiętała i nie zrobiła z lasami tego samego co z hutami i 90% zakładów produkcyjnych w Polsce. A 30% lesistości w Polsce mamy dzięki "komuchom", bo nie prowadzili gospodarki rabunkowej.
  6
  zgłoś
 • Cogito
  2015-03-05 17:11
  Robert - jasnowidz się znalazł. On wie, co by było. Bo ludzie to głupki, tylko władza wie lepiej. A jaki niedouczony. Nie wie nawet, że w związku ze wzrostem ilości CO2 w powietrzu, dzisiaj drzewa i krzewy rosną szybciej nawet do 30% w stosunku do lat 60 XX w. Na Anglię się powołuje, w której wycięto lasy w XIX w., głównie do napędzania maszyn, gdy węgiel i inne źródła były nierozwinięte. A rabunkowa gospodarka w lasach to obecnie specjalność lasów "państwowych". Te przepisy ingerujące w prywatne działki, są kompletnie niepotrzebne, zagrażają bezpieczeństwu (wiele drzew przewraca się dopiero w czasie burz i wichur), a jedynie utrzymanie niepotrzebnym urzędnikom.
  0
  zgłoś
 • światły
  2015-03-05 19:18
  mam płacić karę za to, że sam posadziłem drzewo a teraz chce sobie zmienić ogród i posadzić pięć innych ? to jest prawo czy ku... bezprawie ! nie to się nazywa komunizm - czyli bezprawne pozbawianie wolności i twierdzenie, że to wolność , jak za stalinowskich rządów. Sami hodujemy te me..y które wchodzą do różnych władz, należy zawracać na to uwagę jakie poglądy lub czy w ogóle ma kandydat !
  2
  zgłoś
 • kp
  2015-03-06 05:28
  To już teraz wszystko wytną do kominków...SZLACHTA...
  1
  zgłoś
 • czytelnik
  2015-03-06 09:47
  kretyński przepis że nie mogę decydować co ma rosnąć na moim podwórku
  2
  zgłoś
 • wiejskababa
  2015-03-06 10:48
  do Kleo. drzewa owoce można wycinać bez żadnej zgody. Jeżeli nie ma na nim gniazd ptasich to nawet nie trzeba trzymać się terminów wycinki i ogławiania.
  0
  zgłoś
 • rumcajs
  2015-03-06 11:27
  Durne i uzurpatorskie to prawo. A w tym wszystkim tylko o kasę chodzi. Posadziłem sobie świerczka, a teraz mam problem z uzurpatorami.
  0
  zgłoś
 • miejski wieśniak
  2015-03-06 13:06
  A u mnie świerki,które 20 lat temu bez opamiętania sadziłem już dawno przerosły tuje i inne żywotniki, teraz będę je wycinał, I nie będę się pytał nikogo o pozwolenie wycięcia tego., co własnymi łapami na własnej działce posadziłem, niech mnie pocałują, A jak się ktoś życzliwy znajdzie powiem,że w nocy tornado było.
  0
  zgłoś
 • Marta
  2015-03-09 08:12
  Proszę autora o dokładne przeanalizowanie zagadnień, o których pisze. W obecnej formie artykuł wprowadza czytelników w błąd. Otóż kar za usunięcie drzew bez zezwolenia NIE UMARZA SIĘ po nasadzeniu nowych drzew, tak, jak zostało to opisane na zdj. 5. Umorzenie takie zostało wprowadzone w przypadku TERENÓW ZIELENI, czyli np. trawników.
  1
  zgłoś
 • dbajmy o środowisko
  2015-03-12 09:32
  Każde drzewo którego nie można ruszyć powinno mieć jakąś tabliczke lub znak. A poza tym wszyscy powinni dbać o przyrode i środowisko i zwięrzęta. Gdyż bez nich życia nie będzie. A jak ktoś wycina drzewa z chęci zysku lub z innego powodu to wyrządza wielką krzywdę każdemu z nas . Bo przez to psuję nam środowisko i przyrode krajobraz i powietrze.
  2
  zgłoś
 • zkosowski @onet.pl
  2015-03-21 14:23
  Drzewa rosną i należy je wycinać, ustawa która nakazuje karać tych którzy wycinają drzewa jest absurdalna.. Na działce posadziłem ponad sto świerków, dziś nie mogę wyciąć chorych zbrązowiałych 6 drzew bo jeszcze się zielenią, a choroba toczy następne. Mam drzewka które przekraczają 25 cm w obwodzie na wysokości 130cm niszczą kanalizację na działce, kara, płać za wycinkę. Drzewa rosnące przy drogach przelotowych, na skraju ulic o które zabiło się setki osób nie do usunięcia, człowiek nie ważny, paranoja
  1
  zgłoś
 • StAAbrA
  2015-04-25 21:16
  By wyciąć swoje drzewo , w swoim ogrodzie , bez narażania się na zagarnięcie dorobku pokoleń przez mafię państwową - należy tę mafię zlikwidować .
  Im szybciej , tym lepiej .

  Dobrze jest zacząć od lokalnego gnoja .
  1
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • darek
  2015-05-19 13:12
  Deweloperzy nie placa zadnych kar za wycinke wiekowych drzew w miastach
  0
  zgłoś
 • drwal
  2015-05-19 13:14
  Drzewa to dobro wszystkich ludzi i moge wycinac kiedy zechce i nikogo o zgode pytal nie bede
  1
  zgłoś
 • polak
  2015-05-22 19:48
  albo mamy demokrację albo dalej komune nasi u władzy muszą się zdecydowac
  bo jeśli demokrację to ***** komu do moich drzew na mojej posesji na wsi posadziłem drzewa a teraz mi się nie podobqją i chce je wyc iąć i posadzić ładniejsze i powinienem ja o tym decydować a nie jakas gminna panienka do której muszę pisac fprmularze i dołączaqć masę papierów łacznie z aktemnoitarialnymn własnośći pomimo że w gminie maja informację że ja jestem łaścicielem działki to wszystko zakrawa na kpinę takiej biurokracji to nawe za komuny nie było
  2
  zgłoś
Reklama
Reklama

Zobacz więcej