Powstanie centralna baza wolnych miejsc w rodzinnej pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska23.11.2016, 07:23; Aktualizacja: 23.11.2016, 08:23
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Uruchomienie ogólnopolskiej bazy wolnych miejsc pieczy zastępczej to niejedyna zmiana, którą planuje resort rodzinyźródło: ShutterStock

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiada stworzenie ogólnopolskiego rejestru pieczy zastępczej. Dzięki temu więcej dzieci będzie mogło trafiać w przyszłości do rodzin, a nie placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Baza ma być narzędziem pomocnym dla sędziów, którzy wydają orzeczenia kierujące dzieci do określonej formy pieczy zastępczej. Obecnie praktyka postępowania w takich sprawach jest różna. Niektórzy sędziowie współpracują z powiatami i przed decyzją sprawdzają w tym właściwym ze względu na pochodzenie dziecka, czy dysponuje wolnymi miejscami.

Jeśli nie, zwykle nikt już nie sprawdza, jak wygląda ich dostępność w sąsiednich powiatach (czasem samorządy same wymieniają się między sobą informacjami w tym zakresie). W konsekwencji prowadzi to do tego, że dziecko trafia do placówki opiekuńczo-wychowawczej, mimo że w skali całego kraju jest ok. tysiąca wolnych miejsc w rodzinach zastępczych. Co więcej, zdarza się, że dotyczy to również małoletnich poniżej 7. roku życia, chociaż ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332 ze zm.) zabrania umieszczania maluchów w domach dziecka.

– Taka baza jest potrzebna, zwłaszcza że nie musi to oznaczać, iż dziecko będzie trafiać na drugi koniec Polski, bo często może znaleźć się w rodzinie, która mieszka niedaleko od jego aktualnego miejsca pobytu – mówi Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane