Powstanie centralna baza wolnych miejsc w rodzinnej pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska23.11.2016, 07:23; Aktualizacja: 23.11.2016, 08:23
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Uruchomienie ogólnopolskiej bazy wolnych miejsc pieczy zastępczej to niejedyna zmiana, którą planuje resort rodzinyźródło: ShutterStock

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiada stworzenie ogólnopolskiego rejestru pieczy zastępczej. Dzięki temu więcej dzieci będzie mogło trafiać w przyszłości do rodzin, a nie placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Baza ma być narzędziem pomocnym dla sędziów, którzy wydają orzeczenia kierujące dzieci do określonej formy pieczy zastępczej. Obecnie praktyka postępowania w takich sprawach jest różna. Niektórzy sędziowie współpracują z powiatami i przed decyzją sprawdzają w tym właściwym ze względu na pochodzenie dziecka, czy dysponuje wolnymi miejscami.

Jeśli nie, zwykle nikt już nie sprawdza, jak wygląda ich dostępność w sąsiednich powiatach (czasem samorządy same wymieniają się między sobą informacjami w tym zakresie). W konsekwencji prowadzi to do tego, że dziecko trafia do placówki opiekuńczo-wychowawczej, mimo że w skali całego kraju jest ok. tysiąca wolnych miejsc w rodzinach zastępczych. Co więcej, zdarza się, że dotyczy to również małoletnich poniżej 7. roku życia, chociaż ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332 ze zm.) zabrania umieszczania maluchów w domach dziecka.

– Taka baza jest potrzebna, zwłaszcza że nie musi to oznaczać, iż dziecko będzie trafiać na drugi koniec Polski, bo często może znaleźć się w rodzinie, która mieszka niedaleko od jego aktualnego miejsca pobytu – mówi Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane