statystyki

Koniec z hałasem na imprezach masowych?

autor: Urszula Mirowska-Łoskot08.11.2016, 18:00
impreza

Impreza masowaźródło: ShutterStock

Resort środowiska chce ograniczyć hałas na imprezach masowych. Będzie można odmówić wydania zgody na ich przeprowadzenie, jeżeli wywołają znaczne uciążliwości. Tak wynika z odpowiedzi Sławomira Mazurka, wiceministra środowiska, na pytanie rzecznika praw obywatelskich.

– Uciążliwości hałasowe związane z imprezami masowymi dotykają dużej grupy obywateli i to zarówno mieszkańców wielkich ośrodków miejskich, jak też miast średniej i małej wielkości – wskazał dr Adam Bodnar w piśmie do ministra środowiska. Dodał, że wyraźnie widoczny jest brak mechanizmu prawnego, który pozwalałby nałożyć na organizatora imprezy obowiązek ograniczenia jej negatywnych skutków dla mieszkańców.

– W toku wydawania zezwolenia na organizację imprezy nie bierze się w ogóle pod uwagę kwestii związanych z ochroną akustyczną terenów, w sąsiedztwie których miałaby się ona odbywać. Jedynie iluzoryczną (jak pokazuje praktyka) formą ochrony praw osób narażonych na hałas powodowany przez imprezy masowe są przepisy prawnokarne. Konieczność ochrony zdrowia, a także wzgląd na poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego osób narażonych na nadmierny hałas wymaga podjęcia kroków legislacyjnych – wskazuje RPO.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lolo(2016-11-08 18:24) Zgłoś naruszenie 51

    Rozumiem że głośniki na kościołach i melodyjki grające od 6 rano z dzwonnic też będą objęte przepisami o ochronie przed hałasem

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane