statystyki

NSA: Nieruchomość nie może utrudniać ewakuacji mieszkańców

autor: Jakub Pawłowski02.11.2016, 07:24; Aktualizacja: 02.11.2016, 10:58

Organ ma prawo odmówić budowy domu na terenie zagrożonym klęską żywiołową, jeżeli uzna, że taka inwestycja może negatywnie wpłynąć na życie i zdrowie okolicznych mieszkańców – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła właściciela działki pomiędzy dwoma korytami rzeki, który planował na niej postawić dom. Ponieważ nie było możliwości podłączenia go do ogólnej kanalizacji sanitarnej, zamierzał wybudować również szczelny zbiornik na ścieki. Zgody na inwestycję nie wyraził jednak dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, który powołał się na art. 88l ust. 1 ustawy – Prawo wodne (Dz. U. z 2016 r. poz. 352 ze zm.). W świetle tego przepisu zabronione jest wykonywanie robót oraz czynności utrudniających ochronę przed powodzią lub zwiększających zagrożenie powodziowe, w tym m.in. budowy innych obiektów budowlanych (pkt 1), sadzenia niektórych drzew lub krzewów (pkt 2) i ingerowania w ukształtowanie terenu (pkt 3).

Organ podkreślił, że położenie działki jest na tyle niefortunne, że w razie powodzi mogłoby dochodzić do podmycia fundamentów budynku. W jego ocenie planowana inwestycja miałaby także negatywny wpływ na bezpieczeństwo pozostałych mieszkańców. Wyjaśnił, że każda nowa zabudowa na terenie zagrożonym powodzią powoduje zmniejszenie możliwości retencji wodnej, a także utrudnia ewakuację mieszkańców podczas powodzi. Urząd nie zaaprobował również budowy zbiornika na ścieki, gdyż w przypadku katastrofy mogłoby dojść do wymieszania się nieczystości z wodami wezbraniowymi.

Mieszkaniec uważał, że niesłusznie odmówiono mu prawa do podjęcia inwestycji, zwłaszcza że – jak podniósł – poczynił już na nią pewne nakłady. Argumentował, że działka znajduje się na naturalnym wzniesieniu i jest oddalona od jednego koryta rzeki o kilometr, podczas gdy drugie jest wyschniętym starorzeczem, które nie stwarza zagrożenia. Dodał też, że rzeka nigdy jeszcze nie wylała, a po sąsiedzku stoją już dwa inne domy. Podkreślił, że wybudowany dom zamierza w przyszłości sprzedać.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane