Założenie konta do Profilu Zaufanego możliwe jest nie tylko przy użyciu podpisu elektronicznego. Stosowne potwierdzenie można uzyskać w urzędzie oraz poprzez bankowość internetową – na chwilę obecną taką możliwość daje jedynie PKO BP.

To właśnie dzięki Profilowi Zaufanemu możemy załatwiać sprawy urzędowe przez internet. Jest to bowiem narzędzie do potwierdzania naszej tożsamości przy wypełnianiu wniosków czy kierowaniu urzędowej korespondencji. Profil Zaufany został niedawno wyodrębniony poza mocno niedopracowany system ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) i jest obecnie dostępny pod adresem www.pz.gov.pl.

Jak założyć konto

To bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Profilu Zaufanego i wybierzesz jedną z trzech dostępnych form rejestracji.

1. Logowanie za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego (certyfikat kwalifikowany)

Będzie to najszybsza forma założenia konta na Profilu Zaufanym. Problemem jest jednak to, że koniecznie posiadać musimy bezpieczny podpis elektroniczny. Jest to cyfrowe narzędzie identyfikujące uczestników wymiany dokumentów elektronicznych oraz służące przyjęciu odpowiedzialności za ich treść. Zakup certyfikowanego podpisu elektronicznego ma charakter komercyjny i oferowany jest jedynie przez prywatne firmy. Koszt wydania e-podpisu będzie zależny od danej oferty usługodawcy.

Dane w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu są równoważne pod względem skutków prawnych dokumentom opatrzonym podpisami własnoręcznymi

2. Rejestracja online + potwierdzenie w urzędzie

To po części „tradycyjny” sposób na uzyskanie dostępu na załatwianie naszych urzędowych spraw przez internet. W pierwszej kolejności musimy złożyć wniosek o założenie Profilu Zaufanego online. Drugim krokiem jest jego potwierdzenie i weryfikacja. W tym celu musimy udać się do jednej ze stacjonarnych placówek. Uwaga! Potwierdzenia można dokonać nie tylko w urzędzie. Pełną listę placówek znajdziecie tutaj >>

3. Bankowość internetowa

Profil Zaufany można również założyć poprzez bankowość internetową. Na chwilę obecną taką usługę oferuje jedynie Bank PKO BP, lecz lada chwila do programu mają dołączyć inne instytucje finansowe.

W celu założenia Profilu Zaufanego poprzez bankowość internetową zaloguj się na swoje konto oraz wyszukaj odpowiedni formularz rejestracyjny. Po jego wypełnieniu i wysłaniu uzyskasz dostęp do Profilu Zaufanego.