Inwestorom, ale też samorządowcom, chodziło o stworzenie standardu oczekiwań, aby procedura była transparentna i żeby już na początku negocjacji wiadomo było, czego gmina może oczekiwać, ale także o to, by wymagania samorządu były zróżnicowane w zależności od rodzaju i parametrów inwestycji głównej. Ponadto celem jest to, aby jeden inwestor nie został zobowiązany do budowy przystanku, a drugi szkoły przy tej samej skali inwestycji.
Oczekiwania wobec inwestorów mają być ustandaryzowane
„Trzeba przy tym zauważyć, że rada gminy będzie mogła wprowadzić inne zasady różnicowania regulacji, np. w zależności od przeznaczenia, powierzchni inwestycji, charakterystycznych parametrów takich jak intensywność, powierzchnia użytkowa (sprzedaży, produkcji, magazynowa) lub liczba mieszkań w przypadku inwestycji mieszkaniowych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Zgoda radnych na przystąpienie do ZPI zostaje
Pierwotnie proponowana nowelizacja zakładała wykreślenie obowiązku uzyskania zgody radnych na przystąpienie do sporządzenia ZPI, gdyż i tak na końcu procedury decydują o jego przyjęciu lub odrzuceniu. Jednak ta propozycja została usunięta. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do Sejmu