Świadczenie 300+ to wypłacane raz do roku wsparcie, które ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Przysługuje na każde dziecko, które uczęszcza do szkoły podstawowej, ponadpodstawowej, policealnej lub innej placówki edukacyjnej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, np. specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. Świadczenie na wyprawkę szkolną jest przyznawane bez względu na wysokość dochodu osiąganego przez członków rodziny.
Jakie są kryteria przyznania świadczenia 300+
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1092) świadczenie 300+ jest wypłacane do ukończenia przez dziecko 20 lat lub 24 lat, jeśli jest niepełnosprawne. Co istotne, należy się również w sytuacji, gdy uczeń osiąga wspomniany wiek jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, na który wsparcie ma być przyznane. Prawo do tego świadczenia mają nie tylko rodzice, opiekunowie prawni i faktyczni dziecka, lecz także rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka i dyrektorzy placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej. Ponadto, tak jak przy świadczeniu 800+, tak i przy tej formie wsparcia obowiązuje zasada, że jeśli dziecko znajduje się pod ustanowioną przez sąd opieką naprzemienną obojga rodziców, to wtedy kwota jest dzielona między nich na pół. To oznacza, że zarówno matka, jak i ojciec dziecka otrzymają po 150 zł.
Jak złożyć wniosek o świadczenie 300+
Tak jak w poprzednich latach wnioski o świadczenie 300+ można wysyłać tylko drogą elektroniczną. Można to robić za pośrednictwem bankowości internetowej, PUE ZUS, portalu Emp@tia lub aplikacji mZUS w terminie od 1 lipca do 30 listopada. Co do zasady, ustalenie prawa do świadczenia z programu „Dobry start” oraz jego wypłata (wyłącznie bezgotówkowo) następuje w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Natomiast w przypadku tych złożonych w lipcu i sierpniu ZUS ma czas do 30 września. Przyznanie 300+ nie wymaga wydania przez zakład decyzji administracyjnej – zamiast niej wysyła on informację na skrzynkę na profilu rodzica na PUE ZUS. Za jej pośrednictwem wnioskodawca otrzyma też wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, jeśli okaże się, że wcześniej nie podał wszystkich danych, które umożliwiają przyznanie świadczenia. ©℗