ikona lupy />
Przesłanki wygaśnięcia ⒸⓅ / Dziennik Gazeta Prawna
Nowe wyroki i przykłady
Wystąpienie pewnych zdarzeń bezwzględnie prowadzi do pozbawienia radnego mandatu. Aby łatwiej zrozumieć, czego powinien się wystrzegać radny, warto się zapoznać z aktualnym orzecznictwem dotyczącym wygaśnięcia mandatów samorządowców obecnej kadencji. Przegląd ten pozwoli ustalić, jakie zdarzenia najczęściej powodują pozbawienie funkcji. Istotną kwestią jest także poznanie procedury z tym związanej.
Ustawy samorządowe zawierają listę ograniczeń radnego co do jego aktywności zarobkowej lub publicznej. Naruszenie tych zakazów powoduje sankcje w postaci wygaśnięcia mandatu. Regulacje te (zwane antykorupcyjnymi) w praktyce najczęściej powodują wątpliwości. Ich poważną wadą, na co zwracają uwagę eksperci, jest niedoskonałość legislacyjna tych przepisów. A co za tym idzie – trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czego dokładnie radnemu nie wolno robić, czego powinien się wystrzegać. Poważną funkcję interpretacyjną tych ograniczeń spełniają sądy administracyjne. I z tego też powodu warto się zapoznać z najnowszym orzecznictwem.
Listę powodów wygaśnięcia mandatu radnego wymienia art. 383 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 112 ze zm., dalej: k.w.). [schemat 1]
Przesłanki wygaśnięcia
Wygaśnięcie mandatu radnego zgodnie z kodeksem wyborczym następuje w przypadku:
śmierci
utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów
odmowy złożenia ślubowania
pisemnego zrzeczenia się mandatu
naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności
wyboru na wójta
niezłożenia w terminach określonych w ustawach samorządowych oświadczenia o swoim stanie majątkowym

Sprawdź, kiedy jeszcze można stracić mandat radnego i jak go zachować. Cały artykuł w elektronicznym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.