Rząd powinien zmienić przepisy dotyczące przyznawania dodatku motywacyjnego do pensji, tak aby mogli go otrzymywać wszyscy pracownicy sektora pomocy społecznej. Tylko w ten sposób można rozwiązać wywołany po jego wprowadzeniu problem podziału pracowników na lepszych i gorszych.

Na konieczność podjęcia działań w tej kwestii wskazuje w swoim stanowisku Związek Miast Polskich (ZMP). Przypomnijmy, że w czerwcu 2024 r. rząd przyjął trzy uchwały dotyczące wypłacania do końca 2027 r. z budżetu państwa wynoszącego 1 tys. zł miesięcznie dodatku motywacyjnego do wynagrodzenia dla trzech grup pracowników zatrudnionych w: opiece żłobkowej, pieczy zastępczej oraz pomocy społecznej. Duże kontrowersje wzbudziła zwłaszcza uchwała dotycząca tej ostatniej grupy. Pominęła ona bowiem osoby, które w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej wykonują inne zadania niż te wynikające z ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1283 ze zm.), zajmujące się np. świadczeniami rodzinnymi, dodatkami mieszkaniowymi czy kartą dużej rodziny.

ZMP podkreśla, że takie rozwiązanie doprowadziło do powstania podziałów wśród pracowników oraz poczucia dyskryminacji i niesprawiedliwości po stronie osób, które mimo dużego doświadczenia i długiego stażu pracy zostały wyłączone z prawa do dodatku do pensji. Dlatego zdaniem organizacji objęcie dodatkiem wszystkich pracowników szeroko rozumianego sektora pomocowego zwiększyłoby motywację i zadowolenie z pracy oraz wpłynęłoby pozytywnie na jakość świadczonych usług.

Dodatek motywacyjny źródłem podziału pracowników

Podobnie uważa Związek Powiatów Polskich (ZPP), który wystąpił z wnioskiem o zajęcie się tym tematem przez zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W jego ocenie mimo upływu czasu frustracja, którą odczuwają pominięci pracownicy nie maleje, a wręcz przeciwnie, jest cały czas źródłem konfliktów pomiędzy obydwiema grupami pracowników, a także na linii pracodawca-pracownicy. W związku z tym ZPP domaga się przeprowadzenia korekt w uchwałach oraz przepisach, na podstawie których zostały przez rząd przyjęte.

Sprawa uprawnień do dodatku motywacyjnego jest już od wielu miesięcy podnoszona przez samorządy, ale do tej pory nie doczekała się ona pozytywnej reakcji. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej cały czas odpowiada bowiem, że na inne niż pomoc społeczna zadania, gminy otrzymują dotację budżetową i to ona powinna pokrywać koszty obsługi wynikające z ich realizacji, w tym wynagrodzenia pracowników.