statystyki

Opłata adiacencka: Samorząd może chcieć pieniędzy za wzrost wartości nieruchomości

autor: Jan Ludwikowski13.09.2016, 12:22; Aktualizacja: 13.09.2016, 12:22
Gmina, która wybudowała urządzenie, może domagać się zwrotu zainwestowanych środków z innego tytułu

Gmina, która wybudowała urządzenie, może domagać się zwrotu zainwestowanych środków z innego tytułuźródło: ShutterStock

W mojej miejscowości wybudowano sieć kanalizacyjną – pisze pan Sebastian. – Wiem, że gmina nie ma prawa pobierać opłat za przyłączenie do sieci. Ja jednak otrzymałem wezwanie do zapłaty kwoty w wysokości 3 tys. zł. Odmówiłem dokonania płatności. W odpowiedzi skierowano sprawę do sądu, wnosząc o obciążenie mnie kosztami procesowymi. W jaki sposób się bronić – pyta zmartwiony czytelnik.

Obywatele nie powinni płacić za przyłączenie do sieci. Żaden przepis nie pozwala czerpać dochodów z podłączenia do urządzenia zbiorowego zaopatrzenia w wodę i kanalizację sanitarną. To po stronie władz leży obowiązek zapewnienia mieszkańcom zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

Uiszczanie danin i podatków na rzecz państwa i samorządu terytorialnego zawsze musi wynikać z ustawy. Jeżeli brak odpowiedniego aktu prawnego, to można odmówić płatności. Daje do tego prawo konstytucja. Pan Sebastian powinien więc zbadać, na jakiej podstawie został wezwany do wpłaty. Jeśli gmina żąda należności za przyłącze, to nie musi martwić się o wyrok sądu w tej sprawie. Natomiast gdy jednostka samorządu domaga się wpłacenia środków tytułem opłaty adiacenckiej, to takie wezwanie trzeba potraktować poważnie.

Gmina, która wybudowała urządzenie, może domagać się zwrotu zainwestowanych środków z innego tytułu. Płatności ma prawo żądać od właścicieli nieruchomości czerpiących korzyści z nowo wybudowanej infrastruktury. Taka opłata nazywana jest adiacencką i nakłada się ją z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Podłączenie do sieci powoduje bowiem znaczne jej uatrakcyjnienie nie tylko dla właściciela, ale i potencjalnych nabywców. Gdy spełnione są wszystkie warunki proceduralne, to wójt gminy wydaje decyzję o nałożeniu opłaty adiacenckiej. Jej wysokość może sięgać nawet 50 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Termin na wydanie decyzji wynosi 3 lata od sporządzenia protokołu końcowego odbioru robót.

Jak stwierdzić, czy decyzja została wydana w sposób zgodny z prawem? Skuteczne nałożenie opłaty adiacenckiej jest uzależnione od kilku czynników. Niewypełnienie obowiązków ustawowych oznacza, że nie ma możliwości domagania się zapłaty ustalonych kwot. Należy więc:


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • sa(2016-09-13 17:19) Zgłoś naruszenie 40

    Ile haków na lud władza wymyśliła ,rodzajów podatków, radosnej twórczości urzędników . Jak nie kijem to pałką może walnąć Obywatela , aby im się żyło dobrze w urzędach . Kto to naprawi ,ukróci taką wolno amerykankę do pazerności ?.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • araK(2016-09-14 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Wiecie dlaczego w Rosji w 1917 r. wybuchła rewolucja.?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane