Walka z pijaństwem poza prawem: Tysiące osób mogą dostać odszkodowanie za skierowanie na odwyk

autor: Tomasz Żółciak07.09.2016, 07:38; Aktualizacja: 07.09.2016, 08:11
Co roku do sądów rodzinnych trafia ok. 40 tys. wniosków o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu

Co roku do sądów rodzinnych trafia ok. 40 tys. wniosków o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemuźródło: ShutterStock

Kilkaset tysięcy osób skierowanych na leczenie odwykowe może żądać zadośćuczynienia od gminnych komisji do walki z alkoholizmem. Od niemal 20 lat gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych nielegalnie zbierają dane o osobach nadużywających wyskokowych trunków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • poczyjejstronie(2016-09-11 11:47) Zgłoś naruszenie 10

    Osoba,ktorej dotyczy Postanowienie Sadu ma mozliwosc odwolania sie od tegoz.Teoretycznie,poniewaz praktycznie jest albo pod wplywem substancji zmieniajacej swiadomosc albo w stanie wynikajacym z jego braku ( w roznym stopniu ale zawsze ograniczona swiadomosc)./O pomoc zwracaja sie bliscy.

    Odpowiedz
  • wacek(2016-09-07 17:34) Zgłoś naruszenie 21

    Uważam, że tylko osobniki latające na totalnym zajobie i dostające po gorzale tzw. małpiego rozumu oraz osobniki cierpiące na efekt cieplarniany czyli osobniki grzejące na okraglo, oraz osobniki mocnego charakteru czyli jak cos postanowi, to pożyczy, a wypije, oraz osobniki o słabej hydraulice czyli jak pochla to mu zawory puszczają to tylko takie osobniki na leczenie.

    Odpowiedz
  • Kaz(2016-09-07 16:22) Zgłoś naruszenie 40

    Znam kilka osób,które skorzystały z pomocy "komisji" i wyszły z nałogu.Jeśli jednak komuś władnemu zależy na tym by pijących było więcej ,to tak też będzie.Wiecej przemocy w rodzinie,więcej rodzinnych tragedii. Jedyna korzyść to wieksza akcyza od większej ilości sprzedanych butelek.

    Odpowiedz
  • ...(2016-09-07 14:49) Zgłoś naruszenie 110

    Ludzie o kant d...y można te przepisy rozbić. Nie ma takiego alkoholika, któremu pomógł orzeczony odwyk, jeśli tego nie chciał, czyli 99,99% nic to nie daje, a w kontekście praw obywatelskich i ustawy o zawodzie lekarza jest to nieuzasadniony wyjątek przełamywania zgody pacjenta na leczenie. Ja się pytam a co z narkomanami, albo innymi uzależnionymi. Zapytajcie psychologów klinicznych orzeczony nakaz nie przyczynia się do wyjścia z nałogu w żaden sposób. Otrzeźwijcie!!! Tych ludzi trzeba izolować od normalnych rodzin i ludzi w tym znaczeniu, że jak chcą się zapić na śmierć to w takim miejscu, żeby dzieci i rodzina na to nie patrzyły i jeszcze walczyły o jedzenie w lodówce, czy też z ekskrementami i innymi żygowinami w domu.To jest prawdziwy problem.

    Odpowiedz
  • AA(2016-09-07 14:45) Zgłoś naruszenie 70

    Kto ma interes w celowym rozpijaniu narodu oraz poprzez media, w tym filmy, reklamowym nakłanianiu do pijaństwa ???

    Odpowiedz
  • c2h5oh(2016-09-07 09:22) Zgłoś naruszenie 141

    Może odszkodowania lepiej by było wypłacać w naturze tj. w półlitrówkach ?

    Odpowiedz
  • ciekawy(2016-09-07 08:55) Zgłoś naruszenie 44

    GIODO to wyjątkowo bezczelna instytucja. Utajnia co się da. Konsekwencje niewłaściwie rozumianej ochrony danych osobowych ponosi ogół ubogiego społeczeństwa. Zarabiają zaś oszuści, złodzieje i gangsterzy oraz firmy np. sprzedając dostęp do ksiąg wieczystych . A kiedy odszkodowanie dla Skarbu Państwa za okradanie narodu przez ferajną rzymską? Zgodnie z prawem PiS daje im pieniądze z budżetu. Zabiera innym podmiotom, które ma obowiązek finansować. Kiedy skończy się okradanie zgodnie z prawem podatników?

    Odpowiedz
  • Zadumany nad prawami podaży i popytu(2016-09-07 08:44) Zgłoś naruszenie 91

    Te odszkodowania będą przeznaczone na zakup kolejnych trunków...

    Odpowiedz
  • qaduq(2016-09-07 08:37) Zgłoś naruszenie 111

    Jestem zachwycony. Czy za bezprawne zatrzymanie zachowującego trzeźwość umysłu i skoordynowane ruchy obywatele w stanie wskazującym na spożycie też będą odszkodowania? Czy pensjonariusze izb wytrzeźwień dostaną rekompensatę za bezprawne przetrzymywanie ich w zamknięciu przez służby nie mające odpowiedniego przygotowania i uprawnień do kontroli osób trzecich? Nadmieniam, że w izbach wytrzeźwień wprawdzie jest zatrudniony lekarz, ale tylko bada powierzchownie pacjenta, a psycholog rozmawia dopiero rano ze skacowanymi. A co z zarzutami i klauzulami odmowy uznania polisy ubezpieczeniowej dla osób, będących pod wpływem alkoholu. To rutynowy zapis w umowach ubezpieczeń na życie. Można się pośmiać, ale warto się zastanowić. Na szczęście na razie nikt nie podejmuje wątku odszkodowań od firm produkujących zatrutą chemikaliami żywność. To się będzie dzialo za jakąś dekadę.

    Odpowiedz