statystyki

Zagospodarowanie przestrzenne: Istnieje zależność między planem miejscowym a studium uwarunkowań

autor: Maciej J. Nowak07.09.2016, 09:38; Aktualizacja: 07.09.2016, 10:32
budowa, dom, nieruchomości

Studium to dokument o charakterze koncepcyjno-programowym.źródło: ShutterStock

W ramach procedury związanej ze sporządzaniem i uchwalaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jednym z etapów jest porównywanie treści projektu planu i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na co w tym kontekście zwrócić szczególną uwagę? Kiedy te dokumenty mogą być rozbieżne?

EKSPERCI RADZĄ

Uchwalany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może - zgodnie z art. 20 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - naruszać treści studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Warto jednak podkreślić, że plan miejscowy i studium stanowią różne, zupełnie odmienne dokumenty. Nie można ich porównywać w taki sposób, że założy się ich tożsamość treściową.

Studium to dokument o charakterze koncepcyjno-programowym. Ponadto jego część tekstowa dzieli się (zgodnie zresztą z nazwą) na uwarunkowania i kierunki. Uwarunkowania to przede wszystkim określenie stanu faktycznego, który w danym momencie występuje (opartego na przeprowadzonych szeroko analizach społecznych, środowiskowych i ekonomicznych). Kierunki zaś muszą wyrażać koncepcję przyszłego stanu gminy. Wskazać tu należy chociażby na kierunki zmian w strukturze przestrzennej gminy, które mają obrazować ewentualne przyszłe przeznaczenia i sposoby zagospodarowania określonych terenów. Opisuje się to w zupełnie inny sposób od tego, który stosuje się przy sporządzaniu planu miejscowego.

Dlatego zgodzić się należy z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 12 stycznia 2012 r. (sygn. akt II SA/Wr 772/11, LEX nr 1380046), zgodnie z którym zapisy planu miejscowego nie mogą doprowadzić do modyfikacji kierunków zagospodarowania przewidzianego w studium lub też tego zagospodarowania wykluczyć. Tak więc określone obszary gminy mogą być w planie przeznaczone pod zabudowę lub funkcję innego rodzaju, jeżeli wcześniej w studium gmina wykaże te obszary jako przewidziane pod taką zabudowę lub funkcję.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane