statystyki

O asystę policji trzeba zwrócić się na piśmie

autor: Michalina Topolewska18.08.2016, 07:44; Aktualizacja: 18.08.2016, 09:28
policja policjant

Wytyczne zakładają, że rolą policjanta będzie niedopuszczenie do naruszenia nietykalności cielesnej pracownika socjalnego oraz narażenia jego życia lub zdrowiaźródło: ShutterStock

Kierownik ośrodka pomocy społecznej powinien wystąpić o wsparcie policji dla pracownika co najmniej trzy dni wcześniej od planowanej wizyty w terenie. W wyjątkowych sytuacjach będzie to można zrobić z pominięciem tego terminu.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z Komendą Główną Policji przygotowało wytyczne co do sposobu zapewniania przez policję asysty pracownikowi socjalnemu, który przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy lub świadczy pracę socjalną w terenie. Podstawę do występowania o nią przewiduje art. 107 ust. 3a i 3b ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Został on wprowadzony do przepisów w ubiegłym roku jako reakcja na przypadki agresywnych zachowań i napaści na pracowników OPS. Jednak oprócz ogólnego wskazania o możliwości zwrócenia się o asystę funkcjonariusza i obowiązku zapewnienia jej przez policję nie określono, jak powinna ona przebiegać. Ogólne zasady postępowania w takich przypadkach zostały więc określone w dokumencie podpisanym właśnie przez MRPiPS oraz KGP.

Zgodnie z nim kierownik OPS powinien wystąpić do właściwego komendanta policji z pisemnym wnioskiem – przekazanym faksem lub pocztą elektroniczną – przynajmniej na 3 dni robocze przed planowanym wyjściem pracownika socjalnego na wywiad do rodziny, gdzie jego bezpieczeństwo może być zagrożone. Natomiast w sprawach wymagających pilnej interwencji możliwe będzie pominięcie tego terminu i zwrócenie się o wsparcie w formie ustnej. Pisemne potwierdzenie wystąpienia powinno jednak być złożone niezwłocznie po zakończeniu czynności z udziałem funkcjonariusza.

Procedura określa też, jakie elementy ma zawierać wniosek o asystę. Powinny się w nim znaleźć m.in. informacje o zachowaniu klienta OPS, które może wystąpić w trakcie wizyty u niego.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane